Laukos

Kā uzturēt lielās pelēkās zosis? Atbild eksperts0

Foto – Brandy McKnight/Shutterstock

Kā pēc svara aug lielās pelēkās zosis? Ko tās ēd? Kur var iegādāties zoslēnus? IRĒNA TUKUMA NOVADĀ

Putnkopis, Staiceles pagasta zemnieku saimniecības Krākavas-2 īpašnieks Jānis Lapsiņš no savas pieredzes stāsta, ka lielās pelēkās zosis ir pieticīgas barības ziņā, ēd visu, ko dod: kartupeļus, zāli, graudus. Tās izdevīgāk nobarot 130 dienās, tad no tēviņiem iegūst ap 5 kg smagu kautķermeni, bet no mātītēm – līdz 4,5 kilogramiem. Gaļa ir garšīga, mīksta un sulīga. Lai zoslēnus nobarotu, tie jālaiž ganībās, kur arvien pieejama mīksta mauriņa zāle. Tā nedrīkst būt pāraugusi. Ūdensputniem labi garšo stiebrzāles (piemēram, timotiņš), vārpata, pienenes, kā arī kāpostu, biešu, salātu lapas. Zosis maz ēd balto āboliņu, tām nemaz negaršo maura kumelīte, daudzviet lauku sētu pagalmos augošais maura retējs, nātres, nezāles (vienīgais izņēmums ir vārpata). Lai putnus pieradinātu atgriezties mājās, vakaros mītnē tos baro ar graudiem.

Kad pavasara zoslēni sasnieguši 3,5–4 kg, tos sāk piebarot ar mīkstbarības maisījumu, vārītus kartupeļus sajaucot ar miežu un kviešu graudiem (nevar dot auzas, jo to plēksnes satur grūti sagremojamu kokšķiedru).

Ja zosīm ļauj brīvi ganīties, obligāti jānorobežo augļukoki un ogu krūmi, apliekot sētiņu, citādi tie tiks nolikvidēti.

Labi, ja zosīm ir iespēja dienā uzturēties nelielā, caurtekošā upītē vai dīķī (neder netīrs, stāvošs ūdens), kur daļu barības tās atrod pašas. Ja tuvumā nav ūdenskrātuves, jāgādā būvniecībai paredzētās vanniņas ar 30 litru ietilpību, kurās putni var mazgāties.

Ja pret zosīm izturas labvēlīgi, tās ļoti pieķeras saimniekam, ir draudzīgas un uzticīgas. Vienīgi ligzdošanas laikā, sargājot mātītes, tēviņi kļūst dusmīgi un šņācoši.

Pašlaik un arī vēlāk pie staicelieša var iegādāties 5–30 dienas vecus lielos pelēkos zoslēnus par 5 eiro.

LA.lv