Laukos
Mežsaimniecība

Bijušajā Krustpils armijas lidlaukā ražos finieri0


Krustpils pagastā bijušajā armijas lidlaukā uzcelta rūpnīca, kas ražos tehnisko finieri jeb finierskaidu.
Krustpils pagastā bijušajā armijas lidlaukā uzcelta rūpnīca, kas ražos tehnisko finieri jeb finierskaidu.
Publicitātes foto

Rīt, 20. novembrī, Krustpils pagastā svinīgi atklās jaunu finiera ražotni SIA “AmberBrich”. Tas ir pirmais holdingkompānijas “AmberStone Group” projekts, realizēts meža nozares lauciņā – kokrūpniecībā.

Krustpils pagastā, bijušajā armijas lidlaukā, uzcelta rūpnīca, kas ražos tehnisko finieri jeb finierskaidu. Rūpnīca ir uzbūvēta no pamatiem, un tās izveidē ieguldīti 10 miljoni eiro, no kuriem 2,3 miljoni ir ALTUM programmas aizdevums.

Finierskaidas ražošanā tiks izmantoti vietējie resursi – bērza finierkluči un sīkfinierkluči. Ražotnei darbojoties ar pilnu jaudu, gadā plānots pārstrādāt līdz 100 000 kubikmetru bērza koksnes un saražot līdz 40 000 kubikmetru finierskaidas.

Šobrīd “AmberBirch” nodarbina 25 strādājošos, nodrošinot vismaz 1100 eiro atalgojumu pirms nodokļu nomaksas. Trešdaļa no pašreiz ražotnē nodarbinātajiem esot cilvēki, kas atgriezušies no darba meklējumiem ārvalstīs.

Jaunā finiera ražotne ir tikai projekta pirmā kārta. Ieguldot vēl 55–60 miljonus eiro, tās īpašnieki – akciju sabiedrība “AmberStone Group” ­– ar laiku plāno uzbūvēt mūsdienīgu saplākšņa ražotni, tādējādi nodrošinot pilnu ražošanas ciklu. Tad, kad šī rūpnīca strādās ar pilnu jaudu trīs maiņās un ražos saplāksni, “AmberBirch” sola dot darba vietas vairāk nekā 200 cilvēkiem.

Pirmās gatavās produkcijas partija jau esot atradusi pircējus Vjetnamā. Plānots, ka saražotā finierskaida galvenokārt tiks eksportēta uz Austrumāziju un Eiropu.

Vai Latvijā pietiek resursu vēl vienai saplākšņa rūpnīcai? Latvijas Valsts mežzinātnes institūta direktors Dr. Silv. Jurģis Jansons, kas atbild par meža monitoringu, secina, ka varētu pietikt, ja bērzus cirtīsim nevis 80 gadu vecumā, bet tad, kad tie būs sasnieguši tehnisko gatavību – pārstrādei piemērotus caurmērus. Un šādus bērzus var izaudzēt četrdesmit piecdesmit gados.

Jurģis Jansons: “Ja mēs bērzus pareizi audzēsim, veicot kopšanas cirtes, tad bērza resursiem nevajadzētu pietrūkt. Pēc vecuma – jā, bērzu pieejamībā gaidāma zināma bedre, taču ciršanas vecums mežsaimniecībā ir aizejoša parādība. Šobrīd uzskatām, ka bērzs izaug 70 gados, taču nākotnē pēc mērķa caurmēra finierklucis izaugs 40–50 gados. Līdz ar to gaidāmais resursu iztrūkums tiks kompensēts.”

Latvijā gadā nocērt ap 13 miljoniem kubikmetru koksnes, un bērzs šobrīd privātajos mežos ir pati izplatītākā suga. Zināmā mērā par to varam pateikties akciju sabiedrībai “Latvijas Finieris”, kas bērzu audzēšanas popularizēšanā, organizējot seminārus, īstenojot dažādas programmas un izdodot bērza audzēšanai veltītas grāmatas, jau kopš deviņdesmitajiem gadiem ieguldījusi daudz.

Pasaulē pieprasījums pēc saplākšņa ik gadus aug par kādiem trīs procentiem. Latvija ik gadus eksportē ap 300 000 m3 bērzu, lielākoties uz Ķīnu, tāpēc pārstrādāt to dziļāk tepat uz vietas būtībā ir loģiska doma.

“Finiera ražotne ir mūsu pirmais solis kokrūpniecībā. Izveidosim Latvijā vēl vienu eksportējošu uzņēmumu. Esam iecerējuši spert arī nākamo soļus,” sola akciju sabiedrības “AmberStone Group” valdes loceklis Kārlis Kavass.

Līdz šim holdingsabiedrība “AmberStone Group” darbojusies viesnīcu biznesā, ieguldījumu pārvaldīšanā, autolīzinga un lombarda pakalpojumu sniegšanā, tā ir līdzīpašniece bankai “ABLV Bank”, SIA “Orto klīnika”, SIA “Vaiņode Agro Holding” u. c. Tās padomes priekšsēdētājs ir Ernests Bernis.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
PVD atgādina par nepieciešamību vakcinēt mājdzīvniekus pret trakumsērgu
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Jaunpils pienotavas” valdi atstāj Raimonds Misa
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Apbalvoti konkursa “Sakoptākais mežs” uzvarētāji
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai panākumu atslēga būs “ārējie spēlētāji”?
57 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Melbārža kvartets Eiropas kausa posmā paliek aiz četrām Vācijas ekipāžām
58 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
SM nosauc summu, par cik gatava no miljonāriem atpirkt zemi Biķerniekos
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Eksperts par to, kas ir satraucoši un pat bīstami saistībā ar vēlēšanām Rīgā 3
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Indrašim Jaroslavļā salauž degunu, bet tiesneši pārkāpumu nepamana
2 stundas