Laukos
Gaļa un zivis

Vai pīles ziemā jālaiž laukā? Atbild eksperts0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: LAGUNATICPHOTO/Shutterstock

Kā pīles turēt ziemā? Vai jālaiž laukā pastaigāties? Ar ko barot? ILVA TALSU NOVADĀ

 

Ēdienkarte

“Pīles, kas atstātas vaislai, dēšanai vai gaļas ieguvei, ziemā ēdinām ar saknēm, piemēram, sasmalcinātiem burkāniem, cukurbietēm, bet ne galda bietēm. Ūdensputniem piedāvājam vairāku veidu – auzu, vasaras kviešu un miežu – graudu maisījumu, lai barība būtu vispusīgāka. Izmantojam placinātus, nevis veselus graudus, jo tos putni labāk pārstrādā. Svarīgi arī, lai pīlēm ziemā pietiktu minerālvielu, tāpēc dodam Vilomix Baltic ražoto minerālbarību,” skaidro zemnieku saimniecības “Kalvāni” saimniece Brigita Savina.

Var barot arī ar mīkstbarību, ja saimniecībā pieejami sīkie kartupeļi, – tos dod vārītus, sajauktus ar miltiem. Pārmaiņus vēl var dot pilnvērtīgo barību pīlēm, ko ražo, piemēram, Joniškio grūdai. Sākot no janvāra, putniem der izēdināt diedzētus kviešu graudus, papildinot barībā E vit­amīna daudzumu. Tos diedzē gaismā, līdz dīgstiem izveidojušies 3–4 cm gari asni.

 

Sausums, tīri pakaiši

“Pīlēm nav nepieciešama apsildāma kūts. Tās ziemā var dzīvot aplokā ar atvērtu mājiņu, kur paslēpties no lietus, vēja, vai plēves būdā ar dubulto segumu. Saimniecībā, piemēram, 120 m2 platībā izvietojām vismaz simt pīļu, un, dzīvojot tik lielā barā, putni paši piesilda telpu. Pīles daudz ēd, tām nemitīgi vajag padzerties un skalot knābi, tāpēc jāuzmana, lai pakaišu slānis arvien būtu sauss un biezs. Slapjumā putniem salst kājas,” uzsver “Silmaču” saimniece Alda Balode.

Ziemā pīles noteikti var laist ārā, ja vien temperatūra nav zemāka par -5…-10 °C. Siltās dūnas un spalvas tās pasargā no apsaldēšanās sniegā.

Līdzās barības silei vienmēr jābūt tīra dzeramā ūdens traukiem. Ja dzirdināšanas traukos ūdens pa nakti apledo, jāgādā, lai ik rītu būtu pieejams remdens ūdens.

 

Kā gaļai, tā olām

Gaļas ieguvei iecienītas ir muskuspīles, Mullard, Pekinas pīles, jo intensīvi aug, ir ar labām gaļas īpašībām. Olu ieguvei vairāk izmanto Khaki Campbell (dējība – ap 250 olu gadā), Indijas skrējējpīles (līdz 220 olām).

LA.lv
LE
LETA
Laukos
Lopkopības un putnkopības nozares uzņēmumu līderis pērn – “Putnu fabrika “Ķekava””
9 stundas
LE
LETA
Laukos
Kariņš tiksies ar lauksaimniecības organizāciju pārstāvjiem
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Augu aizsardzības līdzekļu sarukumam līdzi nāk cits nepatīkams pārsteigums
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Darbam Ventspils brīvostas pārvaldes valdē plāno virzīt Boitmani, sasaukta ārkārtas sēde
16 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Somijas parlaments ievēlējis pasaulē jaunāko premjerministri
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Lidosta “Rīga” izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas 1
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
Spiegu stāsti: Putins izpļāpājies, ka savulaik Krievija uzpirkusi bijušo FIFA prezidentu Blateru
1 stunda