Laukos
Politika

Plāno noteikt stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei0

Foto – Fotolia

Latvijā plānots noteikt stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu uzraudzībai un kontrolei, tostarp papildinot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” (BIOR) funkcijas attiecībā uz ģenētiski modificētu dzīvnieku uzraudzību, paredz ceturtdien starpinstitūciju saskaņošanai nodotie grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, ka, palielinoties ģenētiski modificēto organismu klāstam pasaules tirgū un Eiropas Savienībā (ES), pieaug arī ģenētiski modificēto sēklu un kultūraugu, tostarp ES neatļauto, nonākšanas iespēja Latvijas tirgū. Tāpēc ir vajadzīga ģenētiski modificēto organismu pilnvērtīga uzraudzība un kontrole, tostarp ģenētiski modificēto organismu noteikšanai sēklās un kultūraugu pavairošanas materiālā.

Grozījumi likumā paredz papildināt Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) tiesības un BIOR izveidotās Zinātniskās ekspertu komisijas veicamos uzdevumus, lai nodrošinātu augstu drošuma līmeni visos ģenētiski modificēto organismu aprites posmos. VAAD būs tiesības noteikt ierobežojumus vai aizliegumus attiecībā uz sēklu un pavairošanas materiāla apriti. Savukārt Zinātniskā ekspertu komisija noteiks draudu līmeni cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī videi un sniegs atzinumu uzraudzības iestādēm.

Tāpat izmaiņas paredz paplašināt Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) funkcijas – īstenot ģenētiski modificētu dzīvnieku uzraudzības un kontroles pasākumus. Uzraudzības iestādes inspektoriem būs tiesības ņemt paraugus no iespējami ģenētiski modificētiem dzīvniekiem, bet BIOR noteikt ģenētiski modificētus organismus ne tikai pārtikas un barības paraugos, bet laboratoriski izmeklēt arī ģenētiski modificētus dzīvniekus.

ZM arī atgādina, ka patlaban likumā noteikts aizliegums izplatīt sēklas, kurās konstatētais ģenētiski modificētu organismu piejaukums sasniedz 0,1%. Taču jānosaka stingrākas prasības attiecībā uz ģenētiski modificētu organismu izplatīšanas ierobežošanu, paredzot, ka ir aizliegts izplatīt sēklas, kurās konstatēts jebkāds ģenētiski modificētu organismu piejaukums, tādējādi ierobežojot arī ģenētiski modificētu kultūraugu audzēšanas iespējas Latvijā.

Izmaiņas likumā paredz, ka papildu uzraudzības iestāžu inspektoru tiesībām nekavējoties noteikt ierobežojumus vai aizliegumus nopietnu draudu gadījumā cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi, ierobežojumus vai aizliegumus nekavējoties varēs noteikt arī ģenētiski modificēto organismu apriti regulējošo normatīvo aktu prasību pārkāpumu gadījumā.

ZM norāda, ka ģenētiski modificētu organismu aprite joprojām ir jūtīgs jautājums Latvijas sabiedrībai, tāpēc Latvija ir ieinteresēta saglabāt no ģenētiski modificētiem kultūraugiem brīvu zemi. Likumprojekta normas ministrijas ieskatā nodrošinās stingrākas prasības attiecībā uz ģenētiski modificētu sēklu izplatīšanu, kā arī ģenētisku modificētu dzīvnieku kontroles un uzraudzības pasākumus, un augstu drošuma līmeni visos ģenētiski modificētu organismu aprites posmos.

Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā vēl jāskata valdībā un Saeimā.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Iļģuciema kvasa” ražotājam pērn palielinājies gan apgrozījums, gan peļņa
13 stundas
LE
LETA
Laukos
Latvijā saražotā alus apmērs turpina pieaugt
15 stundas
AT
Agro Tops
Laukos
Cik ienesīgi audzēt lucernu kukurūzas rindstarpās?
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā 1
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Nervu sabrukums, parādi līdz ausīm…” Kokneses kokaīna lietā aizturētais garāžas saimnieks izlaists no cietuma
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Aļonas brīvais kritiens turpinās – Ostapenko izgāžas arī Jūrmalā
4 stundas