Laukos
Graudkopība

Plūdu radīto zaudējumu apmērs varētu būt zināms tikai oktobra nogalē0


“Ar kādu spēku bija jārauj no dubļiem 20 tonnu smags kombains, ja trose, kas iztur 55 tonnas, pārtrūka. Vajadzēja gādāt 75 tonnīgo,” kombaina pēdās izmuļļātā kviešu laukā spriež “Sprūževas M” jaunais saimnieks – valdes priekšsēdētāja vietnieks Kaspars Melnis.
“Ar kādu spēku bija jārauj no dubļiem 20 tonnu smags kombains, ja trose, kas iztur 55 tonnas, pārtrūka. Vajadzēja gādāt 75 tonnīgo,” kombaina pēdās izmuļļātā kviešu laukā spriež “Sprūževas M” jaunais saimnieks – valdes priekšsēdētāja vietnieks Kaspars Melnis.
Foto – Ivars Bušmanis

Plūdu radīto zaudējumu apmērs lauksaimniekiem varētu būt zināms oktobra otrajā pusē, pieļāva Zemkopības ministrijas (ZM) Lauku attīstības atbalsta departamenta direktora vietniece Biruta Ingiļāvičute.

Viņa teica, ka visas publiskajā telpā izskanējušās aplēses par lietavu un plūdu dēļ radītajiem zaudējumiem lauksaimniekiem ir tikai nevalstisko organizāciju un pašvaldību minējumi. ZM aprēķinus veiks tikai tad, kad būs apsekotas kompensācijām pieteiktās platības.

“Mēs gaidām, kad noslēgsies apsekošana, tad varēsim datus apkopot,” sacīja Ingiļāvičute.

Viņa atgādināja, ka LAD pieteikums par izpostītajām lauksaimniecības platībām, kurās iesēti griķi un kukurūza, pieņems līdz pat 15.oktobrim.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka tiklīdz apsekošana būs noslēgusies, ZM nekavēsies ar informatīvo ziņojumu par kopējiem lauksaimnieku zaudējumiem, priekšlikumiem par kompensācijas apmēru atbilstoši kultūraugu un zemes izmantošanas veidam, kā arī pieprasījumu par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. “Protams, nekavēsimies ne mirkli. Tiklīdz būs dati,ļoti operatīvi sagatavosim informatīvo ziņojumu un iesniegsim to valdībā,” sacīja ministrijas pārstāve.

Jau ziņots, ka no 4.septembra līdz 2.oktobrim lauksaimnieki, kuriem spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā ir bojā gājuši lauksaimniecības kultūraugu sējumi un sagatavotais siens, var pieteikties kompensāciju saņemšanai.

Lauksaimnieki kompensāciju saņems par 2017.gadā Vienotajā iesniegumā deklarētajām lauksaimniecības kultūraugu platībām un par 2017.gada ziemāju sējumiem 2018.gada ražai, kuri apsekošanas rezultātā tiks atzīti par plūdos pilnībā bojā gājušiem.

Kompensāciju par sienu saņems saimniecības, ja tām Lauku atbalsta dienesta dzīvnieku reģistrā ir reģistrēti lauksaimniecības dzīvnieki zālēdāji, un apsekošanā tiks konstatēts, ka sagatavotais siens gājis bojā plūdu dēļ. Zaudējumu apmēru plānots rēķināt, ņemot vērā noteiktās vidējās izmaksas uz hektāru attiecīgajām kultūrām. Tās tiks segtas daļējā apmērā. Kopējā kompensāciju izmaksai nepieciešamā summa tiks aprēķināta, ņemot vērā apzinātās bojā gājušās platības.

LA.lv