Laukos
Politika

Profesiju saraksts augsti kvalificētu viesstrādnieku piesaistē nav līdzējis risināt darbaspēka trūkumu0

Foto no LA athīva.

Izveidotais profesiju saraksts, kurās prognozēts būtisks darbaspēka trūkums un kurās darbā Latvijā var tikt uzaicināti viesstrādnieki, nav būtiski līdzējis risināt darbaspēka trūkuma problēmu, aģentūrai LETA pauda uzņēmēju organizācijās.

Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK) norādīja, ka ir atbalstāma profesiju saraksta izveide ar specialitātēm jeb profesijām, kurās prognozē būtisku darbaspēka trūkumu un kurās darbā Latvijā var uzaicināt ārzemniekus, piesaistot profesijas, kurām ir būtiska nozīme nozarēs ar augstu pievienoto vērtību attīstībā.

Konfederācijā norādīja, ka attiecīgajā sarakstā ir iekļautas profesijas – augsti kvalificētie speciālisti, izslēdzot mazkvalificēto profesiju iekļaušanu. Tādējādi nav ņemtas vērā vairāku nozaru, piemēram, lauksaimniecības, transporta un loģistikas, viesmīlības u.c. lūgumi attiecībā uz mazkvalificētā darbaspēka piesaistīšanu, kurās ir novērojams būtisks darbaspēka trūkums un kuras nevar piesaistīt ārvalstniekus saistībā ar ierobežojumu attiecībā uz vidējās algas valstī nodrošināšanu.

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis teica, ka profesiju saraksts ar atļauju piesaistīt augsti kvalificētus viesstrādniekus nav būtiski palīdzējis risināt darbaspēka trūkuma problēmu, proti, darbaspēka trūkums daudzās nozarēs kļūst par arvien akūtāku problēmu, kas nākotnē vēl vairāk saasināsies.

Rostovskis atzīmēja, ka Latvijai ir nepieciešams piesaistīt trūkstošo darbaspēku no ārvalstīm, un vēlams ar to nevilcināties, lai uzņēmēji vēl vairāk nezaudētu konkurētspēju.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets 2018.gada 20.februārī atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto sarakstu ar profesijām, kurās prognozē būtisku darbaspēka trūkumu un kurās darbā Latvijā var tikt uzaicināti ārzemnieki.

Noteikumi paredz, ka ārvalstu darbaspēku var piesaistīt vairāk nekā 200 profesijās tādās jomās kā zinātne, fizika, ķīmija, matemātika, statistika, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, apstrādes rūpniecība, elektrotehnoloģijas, elektrotehnika, būvniecība, finanšu analīze, zvejas kuģu vadība, gaisa kuģu piloti un tehniskās apkopes personāls.

Sarakstu paredzēts pārskatīt reizi divos gados, to aktualizējot daļēji, jo ir paredzams, ka saraksta ietekme būs ilgtermiņā.

LA.lv