Dārzeņi un augļi, Veikalā un tirgū

Pseidozemnieki pārņēmuši centrāltirgu: No produkcijas saimniecībā ne vēsts

Pircēju krāpšana Rīgas centrāltirgū nebūt nav izskausta – izmantojot Latvijas zemnieku saimniecību izkārtnes, tiek pārdotas gan poļu zemenes, gan avenes, tomāti, liecina Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” veiktā izpēte.

Pārtikas veterinārā dienesta uzliktie sodi par šādu pārkāpumu ir līdz 50 eiro. Sistēmas “caurums” esot arī pašvaldības. Pašvaldību pārstāvji parakstot iesniegtos dokumentus, bet saimniecībā faktiski neko nepārbauda.

Raidījums kopumā pārbaudīja aptuveni desmit dažādas Latvijas zemnieku saimniecības, kas savu produkciju tirgo gan dienas, gan arī Nakts tirgū, un vairāk nekā pusē gadījumu no konkrētās produkcijas pašā saimniecībā nav bijis ne vēsts.

Piemēram, maija beigās jaunieši pārdeva Latvijas zemenes par 16 līdz 18 eiro kilogramā, zemenes no Polijas tajā pašā laikā maksāja aptuveni 4 eiro. Jaunieši apgalvoja, ka tās nākušas no Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Mācību un pētījumu saimniecības, kas atrodoties Vecaucē. Pārbaudot šo informāciju uz vietas, žurnālisti secinājuši, ka šajā vietā zemenes gan tiek audzētas, bet vēl nav gatavas.

Viena no redzamākajām saimniecībām, kas pārdod it kā pašaudzētus tomātus, ir «Skursteņi» no Jelgavas novada, kas plaši reklamēti arī Rīgas centrāltirgus mājas lapā. Pārbaudot uz vietas, no tomātiem ne miņas, un arī pašā saimniecībā apgalvo – “mēs neaudzējam tomātus”.

Arī rudens avenes masveidā nākušas no Polijas, bet tirgū jau pārvēršas par Latvijas avenēm. Piemēram, Nakts tirgū, nopērkamas Daigas Meires audzētas avenes, kas, kā vēsta uzraksts, nākušas no Carnikavas novada “Jaunlauriem”. Uz vietas gan atrodama tikai lepna savrupmāja ar piemājas dārzu, bez nevienas avenes.

Raidījums arī secina, ka daudzi pārdevēji, kas tirgo it kā Latvijā audzētu produkciju, pircējiem nemaz nesaka, no kurām saimniecībām tā tieši nākusi. Likums to pašlaik pieļauj.

Pievienot komentāru