Laukos

Putnu gripas dēļ PVD veiks kontroles 30 piemājas saimniecībās0

Foto no Pixabay.com

Putnu gripas profilakses nolūkā Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori tuvākajās nedēļās – laikā līdz 3.maijam apmeklēs 30 piemājas putnu saimniecības, lai noņemtu paraugus un nosūtītu tos laboratoriskai izmeklēšanai, informēja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.

Kopumā plānots pārbaudīt 150 vistas.

Oļševskis arī norādīja, ka apmeklējamās saimniecības tiks izraudzītas, ņemot vērā sekojošus parametrus:
1) saimniecībā tur vairāku sugu mājputnus;
2) tā atrodas atklātu ūdenstilpņu tuvumā;
3) saimniecība nav apmeklēta 2017.gadā.

Tādu pašu saimniecību skaitu plānots apmeklēt arī rudenī, putnu migrācijas laikā, turklāt tad pārbaudžu akcents tiks likts uz komercsaimniecībām.

Šogad februārī mājputnu saslimšanas gadījumi ar augsti patogēno putnu gripu (H5N8) konstatēti Nīderlandē, Bulgārijā un Itālijā, marta beigās arī Vācijā. Savukārt savvaļas putniem līdz 10.aprīlim putnu gripa konstatēta Dānijā, Īrijā, Apvienotajā Karalistē, Zviedrijā, Somijā, Vācijā, Slovākijā un Nīderlandē.

PVD jau iepriekš akcentēja, ka mājputnu īpašniekiem šogad netiks noteikts aizliegums turēt putnu laukā, tomēr ir jāievēro virkne pastiprinātas biodrošības pasākumu.

Biodrošība nozīmē, ka nedrīkst pieļaut, piemēram, savvaļas putnu fēču un izdalījumu nonākšanu mājputnu barībā, ūdenī, kontaktu ar savvaļas putniem, jānorobežo mājputnu piekļuvi atklātām ūdenstilpnēm – dīķiem, upēm, arī peļķēm, bet jo īpaši tādām ūdenstilpnēm, kurām var piekļūt savvaļas putni, jo tie ir biežākie putnu gripas izplatītāji. Nedrīkst ļaut mājputniem dzert no dīķiem un peļķēm.

Saimniecībā regulāri jāveic grauzēju apkarošanas pasākumi, kā arī nedrīkst pirkt mājputnus un perēšanai paredzētās olas no nezināmiem putnu tirgotājiem. Visaktīvākā tirdzniecība ar mājputniem parasti noris pavasarī, kad novēro arī vislielākos putnu gripas draudus, jo notiek savvaļas putnu migrācija.

Jau ziņots, ka pērn 1.martā stājās spēkā grozījumi noteikumos par biodrošību, kas saistībā ar putnu gripas draudiem paredzēja trīs mēnešu aizliegumu turēt mājputnus ārpus kūtīm. Līdz ar to šajā laika posmā vistas, tītari, pērļu vistiņas, zosis, pīles, paipalas, baloži, fazāni, irbes bija jātur slēgtās telpās, kā arī bija jāievēro biodrošības pasākumus.

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

LA.lv
Inita Šteinberga
Laukos
“Puķes vēl nav medus”. Tukuma puses dravnieces šīs vasaras pieredze
18 stundas
LE
LETA
Laukos
“Latvijas maiznieks” pērn teju dubultojis peļņu
18 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
BTA: Lauktehnikas ugunsgrēku apdrošināšanas atlīdzībām jau rezervēti 200 000 eiro
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SL
Sintija Lukša
Ekonomika
“Ir jānotur esošais darbaspēks Latvijā.” Vai algu celšana un stundu uzskaite līdzēs? 2
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Slavenākā Rīgas grausta īpašniekiem sods sasniedzis jau 43 000 eiro
5 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Drāma pendelēs – “Riga” izstājas no UEFA Čempionu līgas
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolotājiem tomēr būs lielākas algas 2
13 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV jūnijā kļuvis par 3. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
14 stundas