Laukos
Atpūta

Kā audzēt pāvus? Atbild eksperts0

Foto: Jānis Solzemnieks

Kā audzēt pāvus? IRINA RĒZEKNES NOVADĀ

Kas jāzina, ja grib pirkt mazuļus

Indrānu pagasta putnu dārza “Rozas” īpašnieks Jānis Solzemnieks iesaka iegādāties mēnesi vecus putnēnus, jo mazāki mēdz aiziet bojā. Pārvadājot mazuļus, tos ievieto caurumotā plastmasas kastē (aprīkota ar atbīdāmām durtiņām augšpusē) vai metāla režģu kastē – šādi tie mazāk izjūt stresu un var redzēt, kas notiek apkārt. Lielu pāvu, kam jau ir aste, ieteicams transportēt maisā, kam izgriezts stūrītis, lai putns var izbāzt galvu.

Mazuļiem pirmos divus mēnešus dod cāļiem paredzēto kombinēto barību vai arī cieti novārītu, sarīvētu olu, vārītus putraimus, sasmalcinātas un ar rūgušpienu sajauktas pelašķu lapiņas. Vēlāk, kad pāvēni nomainījuši mīksto, pelēkbrūno pūku, baro ar kviešu, miežu, auzu graudiem, kukurūzas vai prosas putraimiem, dažādiem zaļumiem un dārzeņiem (gurķi, kabači, ķirbji). Tos var izēdināt veselus vai pārgriezt uz pusēm, lai putni var paknābāt.

Nebaidās aukstuma

Pāvus var turēt voljerā ar 1,8 m augstām sienām un tīkla jumtu. Tie var arī staigāt brīvā vaļā pa pagalmu – putni nekur prom neskries, vienīgi jāraugās, lai nerodas konflikts ar tītariem vai pērļvistām, kas pēc rakstura ir kašķīgākas.

Vēl putniem nepieciešama mītne, kur pārlaist nakti, paslēpties no lietus un patverties lielā karstumā, kā arī lakta, lai, sēžot uz tās, garā aste varētu nokarāties visā garumā. Ziemā pāvi nav jātur apsildāmā kūtī, tos var laist pastaigās arī, ja gaisa temperatūra ir -20 °C, – ar nosacījumu, ja putni iepriekš ir paēduši un padzirdīti ar siltu ūdeni.

Mātītes sāk dēt otrajā vai trešajā gadā, turklāt tikai pavasarī. Putns izdēj tik, cik nepieciešams perēšanai: 10–12 gaiši brūnas olas. Izšķīlušos mazuļus māte vadā vairākas nedēļas.

Greznais spalvu vēdeklis

Indijas pāvu tēviņu viegli atpazīt pēc krāšņās astes ar daudzkrāsainajām acīm, to skaitā spalvām, kas atgādina nāras asti. Aste sāk augt, kad putns sasniedzis triju gadu vecumu. Riesta laikā pavasarī, izrādoties savai dāmai, tēviņš bieži izpleš savu košo asti un skaļi klaigā. Ne velti radies teiciens: lielīgs un uzpūtīgs kā pāvs.

Garās dekoratīvās spalvas putns maina katru gadu. Jūlija vidū tās izkrīt četrās dienās, septembrī spalvas sāk ataugt, un līdz nākamā gada aprīlim jau atkal izveidojas 1,2–1,5 m gara aste.

Mātītes atšķiras ne tikai ar apspalvojumu, bet arī mazāku augumu. Tās ir necilā pelēkbrūnā krāsā, draudzīgas, labprāt ēd arī no rokas. No kaut kā sabīstoties, mammas parasti izdod trauksmes signālu, kliedz. Abiem dzimumiem galvu rotā no spalvām saaudzis skaists kronītis. Nebrīvē putni dzīvo vismaz 15 gadus.

LA.lv
AP
Anita Pirktiņa
Laukos
Grasbergs: Zemnieku atkarība no subsīdijām ir jāmazina
1 diena
LE
LETA
Laukos
Kurzemē un Vidzemē rīko “Kazu dienas 2019”
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Ādažu Čipsu” ražotnes automatizācijā šogad investēti 1,2 miljoni eiro
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Latvijā turpina samazināties ārstu skaits. Sasniegts zemākais līmenis pēdējo sešu gadu laikā 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latviešu galda spēļu uzņēmums “Brain Games” nopērk lietuviešu partneri
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Latvijas basketbola kadetes EČ sīvā cīņā zaudē beļģietēm
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Neatkarīgās Latvijas karte, kas sevī slēpa divus negaidītus atklājumus
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kad tētis ir Loranga. Saruna ar komponistu Edgaru Mākenu un režisoru Ģirtu Šoli
1 stunda