Laukos
Gaļa un zivis

PVD: Āfrikas cūku mēris pamazām tuvojas Dienvidkurzemei0

Foto – DAP

Kopš Āfrikas cūku mēris (ĀCM) pirmo reizi tika konstatēts Latvijā, slimība pamazām tuvojas Dienvidkurzemei, ceturtdien reģionālās preses dienā Zemkopības ministrijā (ZM) informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis.

ĀCM izplatās līdz šim slimības neskartos reģionos, tostarp tas konstatēts arī mežacūkām Kuldīgas, Brocēnu un Saldus novados.

Oļševskis pastāstīja, ka šogad kopumā ĀCM izmeklējumi veikti 3999 mežacūkām. No izmeklētajām mežacūkām slimība līdz šim konstatēta 384, kas ir apmēram iepriekšējā gada attiecīgā perioda līmenī. No kopumā izmeklētajām mežacūkām 3833 bija nomedītas un no tām 245 konstatēts ĀCM, bet 166 atrastas beigtas, no tām 139 konstatēts ĀCM.

Mājas cūkām ĀCM šogad nav konstatēts – pērn šajā laika periodā bija astoņi slimības uzliesmojumi mājas cūku novietnēs.

Oļševskis gan atzina, ka slimība Latvijā virzās uz priekšu salīdzinoši lēni. Tikmēr Igaunijā no ĀCM brīva palikusi tikai viena sala, kamēr pārējā Igaunija ir ĀCM skarta. ĀCM izplatās arī Polijā, tāpat tā pietuvojusies Ukrainas pierobežas valstīm, kas nozīmē, ka šogad varētu būt jaunas ĀCM skartas valstis Eiropā.

Lai maksimāli pasargātu mājas cūkas no ĀCM un citām infekcijas slimībām, kā arī iespējami samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos, jāievēro stinga biodrošība, uzsvēra Oļševskis. Arī medniekiem ir svarīgi ievērot biodrošības pasākumus, kas varētu ievērojami ierobežot slimības izplatību.

Jau ziņots, ka ĀCM Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.lv