Dārzeņi un augļi, Veikalā un tirgū

PVD eksperts par bisfenolu: Cilvēki tiek uzkurināti par nevajadzīgām lietām

Autors: PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons

Zinātnieki ir vienojušies, ka norma, kas minēta likumdošanā, nav kaitīga
Katram plastmasas izstrādājumam un iepakojumam ir noteikts mērķis, kam tas ir paredzēts. Ja iepakojumu lieto atbilstoši tā mērķim, nekāda riska nav. Arī plaši apspriestais bisfenols ir atļauta viela, tai ir noteikta norma, ko drīkst pievienot plastmasā. Mēs esam uzraugošā iestāde, kura rūpējas, lai šī norma netiktu pārsniegta. Jāņem vērā, ka arī pieļaujamā norma nav radusies no zila gaisa – tā ir noteikta ilgstošu pētījumu rezultātā, jo bisfenols ir pētīts jau vairāk nekā 40 gadus. Zinātnieki ir vienojušies, ka norma, kas minēta likumdošanā, ir nekaitīga.

Latvijā nav konstatēti pārkāpumi ražošanā

PVD uzrauga, kā pārtikas ražotāji izmanto plastmasas iepakojumus, tāpat uzraugām arī pašu iepakojumu ražotāju darbību, proti, lai plastmasa tiktu ražota no vielām, kuras ir atļautas. Zinot sabiebrības satraukumu, gribētos uzsvērt, ka saistībā ar bisfenolu Latvijā nav konstatēti pārkāpumi ražošanā, tādi gadījumi nav fiksēti pat Eiropas statistikā. Atbildīgie dienesti visās Eiropas valstis viena otru informē, ja kaut kas tiek atklāts, ir spēkā t.s. ātrās brīdināšanas sistēma.

Ar dienestu ir sazinājušies arī patērētāji, piemēram, satrauktas māmiņas, kuras ir neizpratnē, kāpēc bisfenols, kas ir aizliegts bērnu pudelītēs, tiek atļauts citos pārtikas plastmasas iepakojumos. Gribētu aicināt ņemt vērā, ka, atšķirībā no parastajām ūdens pudelēm, zīdaiņu maisījumus uzsilda kopā ar pudelīti, tāpēc var rasties risks bisfenola migrācijai, turklāt barošana no pudelītes ir vienīgais barības uzņemšanas veids šajā vecumā.

Lielās pudeles testētas laboratorijā Vācijā

Kas attiecas uz lielajām 18,9 l ūdens pudelēm, gribētos nomierināt sabiedrības satraukumu – esam vairākkārt pārbaudījuši šīs pudeles, paraugus no mums visiem labi pazīstamā ūdens ražotāja, kā arī no paša pudeļu ražotāja esam veduši uz Vāciju, lai pārbaudītu tieši bisfenola normu. Arī Vācijas laboratorijā veiktie pētījumi apstiprināja, ka bisfenola daudzums ir krietni zem normas. Pārbaudes plānojam veikt arī turpmāk, neaprobežojoties tikai ar ūdens pudelēm u.tml. iepakojumiem, bet pievēršoties arī citiem plastmasas izstrādājumiem, ko lietojam ikdienā – mazajiem uzkodu kociņiem, kokteiļu salmiņiem u.c. Pārbaudīsim arī zīdaiņu pudelītes. Mēs jūtam sabiedrības interesi par šo tēmu, tāpēc vēlamies skaidri pateikt – lietojiet droši, viss ir kārtībā!

Cilvēki tiek uzkurināti par nevajadzīgām lietām

Runājot par to, no kurienes aizsācies satraukums par bisfenolu, varu tikai izteikt minējumus. Jāņem vērā, ka dažādiem sabiedrības satraukumiem pamatā ir kāds, kuram tas ir izdevīgi. Arī plastmasas ražotāji ir dažādi, attiecīgi, katrs vēlas aizstāvēt savas intereses. Kā alternatīva bisfenolam tiek minēts tritāns, kuru jau izmanto daži ražotāji, taču jāsaka, ka šis tritāns ir ļoti maz pētīts. Pieļauju varbūtību, ka pētījumos pēc 10 gadiem atklāsies, ka tritāns ir kaitīgs. Sabiedrības sašutuma pamatā var būt arī kāda ražotāja lobijs vai mārketings, tas ļoti rūpīgi jāizvērtē. Latvijā ļoti bieži gadās, ka cilvēki tiek uzkurināti par nevajadzīgām lietām. Gribētos teikt, ka jāskatās, kam šis satraukums ir izdevīgs.

Lietojiet plastmasas iepakojumus un traukus atbilstoši to mērķim

Viedokļi ir dažādi, bet jāraugās, kas rakstīts likumā, piemēram, regulai par pārtikas plastmasas izmantošanu ir milzīgs pielikums, kurā ietveras visas atļautās vielas, un tās nemitīgi tiek uzraudzītas. Eiropā darbojas EFSA (European Food Safety Agency), kas pasūta pētījumus un apkopo statistiku. Arī par bisfenola aizliegumu zīdaiņu pudelītēs jāņem vērā, ka tas ir pieņemts profilaktiskos nolūkos, nevis tāpēc, ka būtu konstatēti kādi pārkāpumi vai normu pārsniegšana.

Būtiskākais, ko aicinu atcerēties un ņemt vērā – lietojiet plastmasas iepakojumus un traukus atbilstoši to mērķim – pārbaudiet, kurus traukus drīkst likt mikroviļņu krāsnī, kurus drīkst likt saldētavā, nelejiet vienreizējās plastmasas glāzītes karstu kafiju u.tml. Ja trauciņš deformējas, kad lejat tajā karstu ūdeni, tas acīmredzami nav paredzēts šādam mērķim. Plastmasa tika radīta cilvēku ērtībai, un tādam nolūkam tai arī jākalpo.

2 Komentāri

  1. Latvijā tomēr ar to uzraudzību ir tā, kā nu ir. Koļegova jau Jūrmalas atkritumus arī tā uzraudzīja, tā uzraudzīja. Arī riepu dedzināšanu Rīgā -”uzraudzīja”. Tā ka vairāk ticības ir tiem, kuri brīdina, nevis tiem, kuri saka:”Ak, cienījamā kundze, viss kārtībā, viss kārtībā…”

Pievienot komentāru