Laukos
Gaļa un zivis

PVD govju sūkļveida encefalopātijas uzraudzības rezultātā izmeklējis vairāk nekā 360 000 liellopu0

Foto: Timurs Subhankulovs

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) regulāras govju sūkļveida encefalopātijas uzraudzības rezultātā no 1997.gada līdz šim ir izmeklējis vairāk nekā 360 000 liellopu, liecina informācija PVD mājaslapā.

PVD informē, ka janvāra beigās Polijas dienvidrietumos tika konstatēts atipiskais L-tipa govju sūkļveida encefalopātijas gadījums. Lai arī Latvijā govju sūkļveida encefalopātija nekad nav konstatēta, kopš slimība 1997.gadā kļuva aktuāla visā Eiropas Savienībā, PVD veic regulāru slimības uzraudzību, kā rezultātā dienests ir izmeklējis vairāk nekā 360 000 liellopu.

Paraugi ņemti no iepriekš identificētām riska grupām – dzīvniekiem, kuri sasnieguši vismaz četru gadu vecumu, ir nobeigušies vai piespiedu kārtā nokauti, kā arī dzīvnieki, kam konstatētas aizdomas par saslimšanu – galvenokārt nervu sistēmas darbības traucējumi – trakošana, grīļošanās, neadekvāta uzvedība vai hroniska novājēšana.

PVD atgādina, ka govju sūkļveida encefalopātija ir iekļauta PVD ikgadējā infekcijas slimību uzraudzības plānā, un katru gadu riska grupās ietilpstošie dzīvnieki tiek izmeklēti uz govju sūkļveida encefalopātiju, lai saglabātu Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas 2014.gadā Latvijai piešķirto nenozīmīga govju sūkļveida encefalopātijas riska valsts statusu un laikus konstatētu iespējamos saslimšanas gadījumus.

Govju sūkļveida encefalopātija ir hroniska liellopu slimība (klasiskais tips), kurai ir raksturīgi nervu sistēmas darbības traucējumi, dzīvnieka novājēšana un neizbēgama tā nāve. Slimību ierosina prions – izmainīta olbaltumviela. Slimībai ir ļoti garš inkubācijas periods – divi ar pusi līdz astoņi gadi. Tā ir iekļauta transmisīvo sūkļveida encefalopātiju grupā, kurā ietilpst arī Skrepi slimība, ar kuru slimo aitas un kazas.

Slimību pirmo reizi konstatēja 1986.gadā Lielbritānijā un kopš tā laika, ieviešot uzraudzības sistēmu, Lielbritānijā govju sūkļveida encefalopātija konstatēta vairāk nekā 184 500 liellopiem. Citās Eiropas valstīs konstatēti vairāk nekā 5500 govju sūkļveida encefalopātijas saslimšanas gadījumi un 60 gadījumi citur pasaulē. Šī slimība nodara milzīgus zaudējumus zemniekiem, kā arī rada augstu risku patērētājiem, jo slimību iespējams konstatēt tikai pēc dzīvnieka nāves un visi slimie dzīvnieki tiek iznīcināti.

Ir konstatēti divu veidu atipiskie govju sūkļveida encefalopātijas gadījumi – L-tipa un H-tipa.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
‘Amazon’ smidzinātājiem jauns uzlabojums
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Cēsīs rīkos semināru gaļas liellopu audzētājiem
1 diena
LE
LETA
Laukos
Jaunas traktora piekabes reģistrācijai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā būs jāiesniedz atbilstības sertifikāts
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Ar burkāniem elektroauto nebaros. Ko iesākt, lai Latvijā autovadītāji pārietu uz elektromobiļiem? 1
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Tas nav saprātīgs virziens.” Kariņš neatbalsta “AP” rosināto ideju palielināt budžeta deficītu
10 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: “Dinamo” izbraukumu sāk ar bezierunu zaudējumu
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Gāja tumsā bez atstarotāja…Uz Valmieras šosejas nāvejoši notriekta sieviete
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Saglabāsies neliels sals: laika prognoze sestdienai
14 stundas