Laukos
Dārzeņi un augļi

PVN likme dārzeņiem nostrādājusi: cenas kritušās par 16,8%0

Foto – Shutterstock

2018. gada pirmajā ceturksnī vairākos pārtikas produktu segmentos notikušas cenu izmaiņas – gan inflācija, gan deflācija. Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu PVN likmes izmaiņu rezultātā ir reģistrēta dārzeņu cenu deflācija 16.8% apmērā un augļu cenu inflācija 4.6% apmērā, kas veicina šo preču grupu pārdošanas apjoma pieaugumu. Prognozējams, ka, sākoties ābolu un bumbieru sezonai, augļu cenu inflācija varētu samazināties, liecina uzņēmuma “Maxima Latvija” veidotais jaunākais mazumtirdzniecības nozares apskats “Maxima mazumtirdzniecības kompass”.

Novērojot cenu izmaiņas dažādos pārtikas produktu segmentos „Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta vadītāja Zane Kaktiņa norāda: “Arī šogad pārtikas cenu izmaiņas nosaka tendences pasaules tirgos, samazinoties galvenokārt cukura, piena un eļļas izstrādājumu cenai, bet palielinoties olu cenām. Cukura cenu indeksa kritums atstāja ļoti būtisku ietekmi uz cukura cenām Latvijā – šogad pirmajā ceturksnī kritums par – 32.2%. Taču ir jānorāda arī uz to, ka pasaulē ir vērojams liels svārstīgums cukura cenu indeksā un šāds cenu indekss varētu būt īslaicīgs. Turpretī 2018. gada pirmā ceturkšņa vidējā inflācija olām bija 19.6%. Tik liels cenu pieaugums ir saistīts ar piedāvājuma samazināšanos Eiropas tirgos.”

2018. gads iesācies ar stabilu pieaugumu mazumtirdzniecībai pārtikas veikalos. Augstos mazumtirdzniecības pieauguma rādītājus specializētajos veikalos skaidro Z.Kaktiņa: “Šī tendence ir vērojama jau vairāk kā gadu un ir saistīta ar specializēto alkohola veikalu straujo attīstību pierobežas zonā. Tāpat pieauguma tempi pārtikas mazumtirdzniecībā ir saistīti arī ar likumdošanas izmaiņām. Minimālās algas palielināšana, algu pacelšana veselības nozarē un izmaiņas likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksu ir ļoti būtiskas izmaiņas, kuru rezultātā tiek prognozēts vidējās algas kāpums. Viena no pirmajam nozarēm, kas izjūt vidējas algas izmaiņas ir tieši mazumtirdzniecības pārtikas veikali.”

Pēc Centrālās statistikas datiem pieaugums mazumtirdzniecībai pārtikas veikalos šī gada 1. ceturksnī bija 7.3% pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu. Vislielākais pieaugums vidēji 41.7% apmērā bija tieši pārtikas produktu un dzērienu mazumtirdzniecībai specializētajos veikalos.

Pētījums tika veikts 2018. gada aprīlī ar pētniecības centra SKDS starpniecību. Pētījumā piedalījās 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

LA.lv