Graudaugi, Tīrums

Raidījums: Labības laukus Latvijā pirms nokulšanas miglo ar, iespējams, vēzi izraisošu vielu

Glifosāts ir populārākais nezāļu iznīcināšanas līdzeklis, ko izmanto graudaugu audzēšanā visā pasaulē. Šī ķimikālija ir vairāku desmitu herbicīdu sastāvā, no kuriem plašāk lietotais ir raundaps. Pasaules Veselības organizācija pirms diviem gadiem glifosātu atzina par kancerogēnu un ievietoja vēža izraisītājvielu sarakstā. Arī Eiropas Savienības līmenī tiek lauzti šķēpi, vai glifosāts būtu aizliedzams.

Taču, kamēr Brisele vēl nav lēmusi, ar šo vielu lauksaimnieki turpina miglot labības laukus arī tepat Latvijā. Tas tiek darīts, lai starp graudaugiem iznīcinātu nezāles un būtu vieglāka labības kulšana, vēsta TV3 Ziņas.

“Laukos nezāles nebija, jūlija vidū pēkšņi izauga, balanda, vietām kumele, arī vārpata, lai nezāles iznīcinātu, lai tas nenonāktu salmos un graudos, 10 dienas pirms ražas novākšanas šo preparātu ir atļauts lietot,” atklāj biedrības “Zemnieku Saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Tomēr daudzi iedzīvotāji sociālajos tīklos pauž satraukumu, vai glifosāta smidzināšana tik neilgi pirms labības novākšanas nav kaitīga veselībai. Valsts augu aizsardzības dienests ik gadu veic glifosāta monitoringu graudos un uzskata, – ap šīs ķimikālijas kaitīgo ietekmi ir sacelta nepamatota ažiotāža.

Tikai vienu reizi maksimālais pieļaujamais glifosāta atliekvielu daudzums – 10 miligrami un kilogramu – graudos pārsniegts, par to lauksaimnieks saņēmis sodu. Tikmēr ķīmiķi apgalvo, ka jāanalizē būtu arī šīs vielas izplatība vidē un gaisā, ko ieelpo apkārtējie cilvēki.

35 Komentāri

 1. Tas ir tik briesmīgi,ka tāds raundaps vispār eksistē! Kādu postu tas nodara ne tikai cilvēkiem,bet arī dzīvniekiem un visai ekosistēmai! Kad beidzot tas tiks atdzīts! Jau tagad jaunākie pētījumi rāda,ka vēl postošākas un bīstamākas ir pārējās raundapā esošās vielas,ne tikai glaifosāts! Briesmīgi,ka Monsanto nopērk varu!!!

   1. Kādreiz sen senos laikos labību žāvēja speciāli ierīkotās kaltēs, labību kūla ar dalīto paņēmienu, tas ir – labību nopļauj un izžāvē uz lauka. Pēc tam ar speciālas iekārtiņas palīdzību labību no vāla paceļ un nokuļ. Šodien labību žāvē ar rundapu, kur uzpirkti zinātnieki atdzinuši par ļoti veselīgu. Un ja tomēr raundapu atdzīs par sevišķi kaitīgu, tad daudziem radīsies kārtējais jautājums; ”…Un , KUR TU TO NOPĻAUTO LIKSI ???…”

 2. ES un EK vairāk klausās glifosāta lobistos, nevis zinātniekos. ES noteiktās glifosāta
  pieļaujamās normas graudiem ir par lielām, jo pētnieki ir pierādījuši, ka daudzreiz mazākas devas jau izsauc vēzi. Bet tā kā šai nezāļu indei nav analoga, ES to turpina lietot… un turpina pieaugt arī saslimstība ar vēzi. Cilvēku veselība tiek upurēta biznesam!

 3. Glifosāti ir viens no līdzekļiem. Tad jau jāaktualizē visas pārtikas ražošanas ķēdē izmantotās vielas, nobeidzot ar neskaitāmajām E-vielām. Bioloģiskais karš pret planētas pārapdzīvotību…

  1. Tā jau gan! Bet sākt varētu tieši ar glifosātiem! Citādi, izklausies viena no attaisnojumu meklētājām, kuru netrūkst, ne pilsētās, ne laukos, ne Briseles guļamkrēslos;( Sāc bez vienas indes, turpini bez citām;)

 4. Štrunts par vēzi ,ka tik nauda! Pavasaros zemnieki uz noplicinātās zemes izber minerālmēslu kārtu ,vasarā uz laukiem sagāž ķīmiju nenormālā daudzumā ,rudenī apmiglo ar raundapu ,lai nebūtu jākaltē.Maizi cepot pievieno bagātīgi E vielas .Gala rezultātā čakša palaiž ,,zaļo koridoru,,.

  1. Tā jau nu gāzt bez jəgas nemaz nevar atļauties. Sasapņojies!
   Minerālməsli un it sevišķi augu aizsardzības līdzekļi maksā lielu naudu

 5. Latvijas lielo zemes īpašnieku noziedzīga rīcība mantkaribas nolukos. Kur palicis latviešu datba tikums? Bet Zaļā partija- ZemiskoZagļu Savienības piedeklis- klusē. Nožēlojami

 6. Te Dk tā ir pilnīgi normāla prakse ar graudiem kas domāta lopbarībai, reti kad sanāk labi laika apstākļi un nevajag lietot raundapu !
  protams bija lauki kur tikai sprejo apkārt laukam un vidū nē bet pa lielam uz veselīgumu neiespringst .

  zviedrijā ir daudz stingrākas prasības – nekā Dānijā , bet vācijā šīs prasības ir daudz zemākas – arī cūkām medicīnu pieļaujams dot daudz vairāk .

  Lai ko viņi te dk uzskata bet laba kvalitatīva pārtika vviņiem nav , pārtikas ziņā par UK vispār nav ko runāt tur lai pabarotu visus nebūs kvalitāte , tur viens princips Peļņa un pofig uz visu , 3 reiz pat no lauka ražu gatavi dabūt nost sezonā ( runa par Iceberg kāpostiem , spinātiem ) mazi stādi samiglo un aug ka prieks – tik vai veselīgi un ēdami to neinteresē nevienam

  vislabākais ir tas ko pats izaudzini 😀

 7. Es arī maizi un vispār glutēnu neēdu vairāk kā 3 gadus, nekādu ciešanu, diemžēl, nezinu, ko dot bērnam, viņam dodu maizi. Nezinu, ar ko lai aizvieto, jo gan jau ka uz griķiem arī gāž.

 8. Padomju laikos vismaz nebija tāds raundaps, bet graudaugu ražas tapēc nebija sliktas.
  Avīzēs un tv tak minēja, ka tik un tik centneri no hektāra ievākta labība.. Viss bija jauki, vismaz man toreiz kā bērnam tā likās.
  .

  1. Cilvēks dzīvo VIENREIZ !… Un , Viņš Nezina , Kurā brīdī , Kura Vara Viņu gribēs ,(iegrožot , apklusināt , vai ,-APTURĒT !) Tikko , kā tu izsaki REĀLU DOMU , -tev PAKALPOJUMS ,-IR BEIDZIES !!!

  2. padomju laikos arī bija glifosāts…….pirmo reizi šo vielu pielotoja Vjetnamas karā …kad ameriķāņi nomigloja mežus un pēc tam ar napalmu….likvidēja visu kas vēl bija palicis…
   un kopš tiem laikiem visa pasaules sāka lietot glifosāt saturošus preperātus.

 9. arii PSRS migloja .kukuruzñiki lidoja un visu peex kàrtas gan laukus ,gan meźus tad to mantu nereklameeja viss notika un eerces nebija jo bija noindeetas.melleñu meetras tikai taadas ar baltiem plankumiem kà ar pienu aplijushas.

 10. Zinot , ka jebkura ķimikālija ir kaitīga, vajadzētu aizliegt visas.. Lai mācās mehāniski un dabas līdzekļiem apkarot .. Un nav ko raust naudu un trakot ar nezin cik simtiem hektāru.. Bišu mums nav .. varžu nav.. bērni invalīdi dzimst… Kur ir smadzenes visiem , kas ko tādu dara .. Tie vecāka gada gājuma , jau neizbaudīs tā , ka viņu bērns ir kroplis dēļ pārtikas ko ēdam, bet mazbērni , kas to zin kādi būs..
  Un vispār ne tikai tas mums ir galīgi šķērsām aizgājis.. Arī lopus mokam.. Skatos ka nevienam pat tāds mauriņš nav kā dažam pļava.. Nu nevar turēt 10 govis uz vienu ha. Un bizness ar to nebeidzās – slaukt 3 reizes dienā , dēļ naudas arī ir murgs .. Nav mums vairs tādu tik labu šķirņu , kas slaucamas tik bieži.. Divi gadi un govs uz kombinātu. To visu nevar nosaukt par normālu rīcību..
  Latviju vajag visu uztaisīt kā dabas parku , kur drīkst dzīvot tikai bioloģiski .. Iemācīt jaunajiem , dzīvot tā , lai aiz sevis paliek kā bijis , vai dabiski uzlabots.. Ja tā nebūs, mūsu bērniem nebūs nākotnes . Atjēdzaties , kamēr nav pa vēlu …

 11. Neviens konvenciālais graudaudzētājs nepērk un nelieto uzturā veikala maizes produkciju, to viņi paši ir klusītēm godīgi teikuši, skaļi nē, bet tādi ir fakti.

  Latvijā uzmočī ,,zaļo koridoru,, nevis cīnās ar cēloņiem.

  Veči Latvijā dzer latviešu smirdīgo alu, kuru dara no Latvijā audzētiem graudiem, miglotiem ar raundapu. Pēc tam problèmas ar prostatu, tad dzimst nevesali bērni, ja vien vispār vēl nav izraundapota spermas kvalitāte.

  Pèc šī raksta vēl nekas īpaši nemainīsies, Latvijā viss ir kārtībā, nekas īpašs, ar superìgiem valstsvīriem un citiem mèsliem.

 12. Paralēli indes tiek kaisītas no pasažieru lidmašīnām – saucamie chemtrail. jūtūbā var redzēt kā tās indes ietekmē dabu – pilnīgs vājprāts!!! Ar to nepietiek – jāgāž vēl arī uz laukiem visādas indes virsū – ieejot lielveikalā vairs nav jēdzīgas pārtikas, ko nopirkt – viss pārķīmiķots līdz riebumam. Nezinu risinājumu – iespējams, ka sabrūkot monetārajai sistēmai pasaulē kaut kas mainīsies – es uz to ceru un gaidu. Apzinos, ka kādu laiku pēc tam būs totāls bardaks un vardarbība, tomēr domāju, ka tas vismaz iedos iespēju sākt no jauna ar jau esošu pieredzi, izdarot vajadzīgos secinājumus.

 13. Nu , NELIEN tajā Lielveikalā ! Ienāc privātajā ! -Kur visa prece ir , iespējami ATLASĪTA ! Cena , -mazliet augstāka ?- Parēķini , cik Tu izmet , pa “”lēto” pērkot !…

 14. Copy “Tikmēr ķīmiķi apgalvo, ka jāanalizē būtu arī šīs vielas izplatība vidē un gaisā, ko ieelpo apkārtējie cilvēki.”
  un bitītes , ne tā ?

 15. Un neviens neregulē cik tuvu vai tālu no dzīvojamās mājas drīkst miglot!!! Pie manām mājām,kādus 50 metrus no tās,ir lauks vienam tādam rīkļrāvējam un alkatīgam kroplim. Miglo tā ka maz neliekas,smirdoņa tālu jūtama. Un kas vēl akā no kuras ūdens tiek pārtikā lietots nonāk,kas to lai zina? Saprotu ka mēs,7 cilvēki kas šajā mājā dzīvo neesam tik svarīgi kā tā nauda kas tiek sarausta indējot mūs. Tad lai tas viss ko šie maitasgabali mums nodara at savām indēm dubultīgi viņus pašus skar!!!

Pievienot komentāru