Laukos
Piensaimniecība

Sviesta cenu dēļ zemnieki pārdomā ganāmpulka šķirņu izvēli0

Foto LETA

Sviesta cenas kāpums zemniekiem liek pārdomāt ganāmpulka veidošanas principus. Ja šobrīd Latvijas ganāmpulku pusi veido melnraibās govis, nākotnē aina varētu mainīties, pārsvaru ņemot sarkanbrūnajiem liellopiem.

Pienu ar augstāku tauku saturu tradicinoāli devušas Latvijas brūnās govis, taču mūsdienās tās aizvien retāk sastopamas, tāpēc ganāmpulkos ievieš sarkanraibās un sarkanbrūnās govis. Tās arī dod treknu pienu, tomēr ne tik treknu, kā Latvijas brūnās.

Tādēļ otru pusi Latvijas ganāmpulku veido melnraibās govis. Tas tādēl,ka savulaik, kad cilvēki sviesta vietā vairāk izvēlējās margarīnu, pārstrādes uzņēmumiem tik trekns piens vairs nebija vajadzīgs. Tomēr cilvēku ieradumu mai[ņa un sviesta cenas kāpums par 60% zemniekiem licis aizdomāties par piena kvalitāti un citu šķirņu meklēšanu ganāmpulka papildināšanai. Tas atspoguļojas arī Latvijas Šķirņes audzētāju savienības darbā.

Tikmēr pārstrādes uzņēmumi zemnieku centienus piegādāt treknāku pienu pagaidām uzskata par nepamatotiem un pārsteidzīgiem.

LA.lv