Laukos
Gaļa un zivis

Labākās vistiņas olu ieguvei. Ražīgas, taču mīl brīvību0

Foto: Ilvija Jakovina, Laura Irbe

Gribam iegādāties vistas olu ieguvei. Kāda ir atšķirība starp šķirnēm Dominant un Lohmann Brown? ASTRĪDA JĒKABPILĪ

 

Vislabākās dējējvistas

Abi ir izturīgi, diezgan līdzīgi dējējvistu krosi, kas piemēroti brīvās turēšanas apstākļiem un mazām saimniecībām, jo spēj pielāgoties dažādiem dzīves apstākļiem. Putni mīl brīvību, plašumu un nav turami slēgtā telpā sprostos. Dējības ziņā tomēr pārāki ir Lohmann Brown.

“Lai Lohmann Brown vistas dotu maksimāli daudz olu, svarīgs ir apgaismojums tumšajā gadalaikā, kas jānodrošina 14 stundas diennaktī. Mūsu saimniecībā putni mostas pulksten četros no rīta, jo šajā laikā kūtī automātiski ieslēdzas mākslīgais apgaismojums. Putni iet gulēt līdz ar saules rietu. Šādi vistas neizjūt stresu un, ja vēl nodrošina svaigu gaisu un vienmērīgu, ap 15 °C temperatūru mītnē, tās dēj cauru ziemu. Putni 1–2 mēnešus atpūšas rudenī, kad trūkst saules gaismas un dienas kļūst īsākas. Tad dējība krītas uz pusi,” stāsta vistkope Laura Irbe.

Arī aktīvās dēšanas ciklā vistas ietur aptuveni nedēļu ilgu pauzi. Reizi gadā, mainot apspalvojumu, putni izskatās ļoti nepievilcīgi, izspūruši.

“Lai no pieaugušiem putniem iegūtu iespējami vairāk olu, tiem jāizēdina pilnvērtīga barība. Savā saimniecībā Lohmann Brown vistas barojam ar dažādu veidu graudiem smalkas un rupjas frakcijas veidā, proti, maltiem miežiem, kukurūzu, zirņiem, veseliem kviešiem un auzām, kā arī pirktām minerālvielu piedevām un kaļķu miltiem. Putniem noteikti jāizēdina visi iespējamie dārzeņi: ķirbji, bietes. Ziemā mājputnus nevajag turēt kūtī vien, tie pāris stundu jālaiž pastaigās aplokā, ja vien laiks nav pārlieku auksts,” skaidro zemnieku saimniecības Imantas īpašnieks Ģirts Ante.

Labas dējējvistas dēj ik pēc dienas. Sākot dēt reizi trijās četrās dienās, putnus vairs neatmaksājas turēt.

“Arī Dominant ir selekcionētas kā darba vistas, tomēr atšķirībā no Lohmann Brown šīs dējējvistas izceļas ar lielāku dzīvmasu. Tas nozīmē, ka pieaugušos putnus, kuriem aktīvais dēšanas laiks beidzies, t.i., pēc diviem gadiem, var nokaut un pārstrādāt,” skaidro zemnieku saimniecības Veckūkuri īpašniece, firmas Dominant CZ pārstāve Latvijā Ilvija Jakovina.

Putni ir mierīgi. Labāk jūtas, ja nav ierobežoti, bet var brīvi staigāt un daļēji paši sameklēt barību.

Ražīgas, taču mīl brīvību
LA.lv