Latvijā, Politika

Reitingi mani neinteresē! “Agro Tops” saruna ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu

– Kādi ir svarīgākie Zemkopības ministrijas panākumi 2016. gadā, aizstāvot Latvijas zemnieku intereses Briselē?

– Jūs droši vien gribat dzirdēt konkrētas lietas. Lūk, ministrijas speciālistu sagatavotās atbildes. Latvijas piensaimniecībai esam izcīnījuši 9,76 miljonus eiro, kas ir vairāk nekā pagājušajā reizē. Latvijas zvejniekiem panāktas izdevīgas nozvejas kvotas Baltijas jūrā 2017. gadam. Āfrikas cūku mēra apkarošanai ES izmantoti Latvijas priekšlikumi. Pret lauksaimniecību būs īpaša attieksme, nosakot dažādus ierobežojumus ar mērķi mazināt klimata pārmaiņas. Tāpat sadzirdētas mūsu prasības par grāvju platumu, par aktīvo lauksaimnieku, par līzingu.

– Šobrīd aktīvi notiek sarunas par ES brīvās tirdzniecības līgumiem ar ASV un Kanādu – kāda ir Latvijas nostāja?
– Latvijas nostāja ir absolūti skaidra. Attiecībā uz līgumu ar ASV esam skaidri un gaiši nosaukuši nosacījumus, kas jāizpilda, lai šāds līgums tiktu noslēgts. Šie noteikumi pilnīgi nav pieņemami Amerikas pusei, līdz ar to tieši lauksaimniecības nozare ir lielākā bremze ceļā uz šā līguma parakstīšanu.

– Par kādiem nosacījumiem ir runa?
– Pirmām kārtām – ĢMO jautājums. Mums ģenētiski modificētā produkcija nav pieņemama, bet amerikāņi savukārt mūs uzskata par nelaikmetīgiem un tādiem, kas no ĢMO neko nesaprot. Lai tā būtu, un tieši tāpēc, pirms parakstām līgumu, gribam saprast, ar ko mums darīšana.

Otrām kārtām – visa pārtikas drošības sistēma. ES un ASV ir diezgan liela atšķirība izpratnē par drošu pārtiku. Katrā ziņā tie līdzekļi, ko Eiropā tērējam drošas pārtikas ieguvei nav salīdzināmi ar resursiem, ko tērē amerikāņi savās mājās. Ar to domāju, ka gan ES dalībvalstīm, gan ASV ražotājiem būtu jāievēro vienādi drošas pārtikas ražošanas nosacījumi. Nevar vieni ieguldīt naudu un tādējādi tirgum piedāvāt salīdzinoši dārgākus produktus, kamēr otri izturas pret pārtikas drošību citādi, iegulda mazāk līdzekļu un rezultātā var saražot lētāku produkciju.

– Šie divi galvenie nosacījumi nav tikai Latvijas, bet visas ES izvirzīti. Taču kāds tieši Latvijai varētu būt labums no šāda līguma noslēgšanas? Ir taču skaidrs, ka Latvijas eksporta daļa gan uz ASV, gan Kanādu būs visai niecīga un ka izdevīgs tas būs tikai dažām ES valstīm, kas tiks akceptētas konkrētu produktu piegādei Amerikas tirgum…

– Nu, kāpēc? Mēs jau tagad uz Ameriku eksportējam gan saldumus, gan alkoholiskos dzērienus, saldētā veidā eksportējam arī krējumu un biezpienu, domāju, varēsim eksportēt arī zivju produkciju. Turklāt pieprasījums pēc minētās produkcijas ir lielāks, nekā spējam nodrošināt. Vai mums būtu uz turieni jāved arī augļi un dārzeņi? Diezin vai.

Pievienot komentāru