Laukos
Politika

Rēzeknes novada zemnieki vēlas plūdu kompensācijas par pilnu pašizmaksu0

Foto LETA

Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs (Latgales partija, VL-TB/LNNK, “Vienotība”) nosūtījis Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) vēstuli ar aicinājumu kompensēt lauksaimniekiem zaudējumus pilnā pašizmaksas apmērā, informēja Rēzeknes novada pašvaldībā.

Vēstule tapusi, jo virknei lauksaimnieku kompensācijas aprēķina nepilnā apmērā, kas izraisījis neapmierinātību. Lietavu izraisīto plūdu dēļ Latgales, kā arī vairāku Vidzemes un Zemgales novadu lauksaimniekiem šoruden izveidojusies ārkārtīgi smaga situācija.

Pašvaldība uzsver, ka plūdu skartajās teritorijās radušies nepārvaramas varas apstākļi, kas traucē novākt šī gada ražu, iesēt ziemājus.

Saskaņā ar apkopotajiem Lauku atbalsta dienesta datiem, uz 3.oktobri no Rēzeknes novada lauksaimniekiem saņemti 576 iesniegumi par bojā gājušo ražu, plūdu rezultātā nopostīti 11 266 hektāri tīrumu, sabojātas 4888 tonnas siena, kā arī gājuši bojā iesētie ziemāji 152 hektāru platībā.

Rēzeknes novada pašvaldība šī gada 29.augustā lūdza valsts atbalstu grūtībās nonākušajiem lauksaimniekiem un aicināja Ministru Kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju novada administratīvajā teritorijā, paredzot noteiktā darbības režīma darbības ietekmi lauksaimniecības uzņēmumiem vismaz 24 mēnešus, kā arī aicināja Zemkopības ministriju realizēt uzņēmēju atbalsta pasākumus krīzes situācijas pārvarēšanai.

Lauksaimniecība ir nozare, kas lielā mērā nodrošina reģiona izdzīvošanu, jo vislielākais uzņēmumu skaits novadā ir saistīts ar lauksaimniecības produkcijas ražošanum, uzsvērts vēstulē. Plūdu sekas ne tikai pasliktina lauksaimniecības uzņēmumu materiālo stāvokli, bet arī draud ar reāliem bankrotiem. Lauksaimniecības uzņēmumu slēgšana palielinās sociālu slodzi pašvaldībām un veicinās lauku teritoriju depopulāciju, uzskata pašvaldība.

Vēstulē uzsvērts, ka šobrīd Latgalē ir lielākais bezdarba līmenis valstī – 16% no darbaspējīgajiem iedzīvotājiem, bet mazo lauksaimniecības uzņēmumu izputēšana, kas, pēc pašvaldības domām, noteikti radīsies, ja valsts nesniegs savu atbalstu kritiskajā situācijā, palielinās slogu valsts budžetam, kāpinot bezdarbnieku un pabalstu pieprasītāju skaitu.

Ņemot vērā minēto, Rēzeknes novada pašvaldība aicina Ministru kabinetu rast iespēju segt plūdos cietušo lauksaimnieku zaudējumus pilnā pašizmaksas apmērā.

LA.lv