Laukos
Graudkopība

“Rīgas Dzirnavnieks” auzu programmā šogad plāno 30 000 tonnu iepirkumu0


“Rīgas dzirnavnieka” ģenerāldirektore Anita Skudra.
“Rīgas dzirnavnieka” ģenerāldirektore Anita Skudra.
Foto – Anrijs Požarskis

Piecu gadu laikā, kopš AS “Rīgas Dzirnavnieks” sāka auzu audzēšanas programmu, lauksaimnieki izaudzējuši aptuveni 100 000 tonnas auzu, savukārt jaunajā sezonā uzņēmums no zemnieku saimniecībām plāno iegūt aptuveni 30 000 tonnu auzu.

Šādu graudaugu audzēšanas programmu Latvijā uzņēmums sāka ar mērķi ieinteresēt zemniekus vairāk audzēt auzas un uzlabot to kvalitāti un ražīgumu. Vairums programmas dalībnieku turpina dalību no iepriekšējiem gadiem, informē uzņēmuma direktore Anita Skudra.

“Auzu audzēšanas programma ir piemērs, kā mainīt vienas graudaugu kultūras attīstību Latvijā. Pirms vairākiem gadiem auzas galvenokārt audzēja lopbarībai, bet šobrīd lauksaimnieki var lepoties ar augstas kvalitātes auzām, kas parametru ziņā nodrošina ļoti kvalitatīvus graudus pārtikai. Programma ir jāturpina, tomēr mērķis nav palielināt saimniecību skaitu, bet gan strādāt ar esošajām un vēl vairāk kāpināt graudu kvalitāti,” teica Skudra.

Pateicoties auzu audzēšanas programmai, uzņēmums iegūst augstas kvalitātes graudus “Herkuless” produktu ražošanai vietējā un eksporta tirgos. Pēdējos gados eksportā “Herkuless” produkcijas pārdošanas apjomi uzrāda stabilu izaugsmi, un produktu iecienījuši pircēji Skandināvijā, citviet Eiropā, kā arī Ķīnā un Tuvo Austrumu reģionā.

Programma paredz lauksaimniekus nodrošināt ar reģiona klimatiskajiem apstākļiem atbilstošām auzu sēklām, kas ir speciāli selekcionētas Skandināvijā un nodrošina augstāku izturību un ražību par ierastajām sēklām. Uzņēmums nodrošina arī agronomu uzraudzību, kas sniedz konsultācijas un palīdz izaudzēt augstas kvalitātes graudus.

Savukārt lauksaimnieks ir motivēts piedalīties programmā, jo “Rīgas Dzirnavnieks” iepērk graudu ražu par augstāku cenu, salīdzinot ar citiem graudiem.

Auzu programmas jaunums ir „Rīgas Dzirnavnieks” un labības audzēšanas centra “Boreal” Somijā selekcionētā jaunā auzu šķirne “Herkuless Baltic”, kas vislabāk atbilst Latvijas mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem un vienlaikus nodrošina augstus kvalitātes rādītājus. Jau pērn pirmais sēklas materiāls nonāca pie Latvijas lauksaimniekiem, šogad turpināsies darbs pie sēklu pavairošanas, lai jau pēc diviem gadiem pirmie produkti no šīs šķirnes sēklām nonāktu pie iedzīvotājiem.

“Rīgas Dzirnavnieks” ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus – visu veidu kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem “Hercogs”, “Herkuless” un “Īsta Saimniece”.

“Rīgas dzirnavnieks” pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2017.gada 1.jūlija līdz 2018.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,73 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,6% mazāk nekā iepriekšējā finanšu gadā, bet peļņa saruka 2,8 reizes un bija 258 344 eiro.

“Rīgas dzirnavnieks” reģistrēts 1991.gada oktobrī, pamatkapitāls ir 6,55 miljoni eiro. Uzņēmuma māteskompānija ir Lietuvas grupa “Baltic Mill”.

LA.lv