Laukos
Graudkopība

“Rīgas dzirnavnieks”: Šogad izvēršas labs ražas gads0

Foto: laukos.lv

Šogad Latvijā augstas kvalitātes graudu varētu būs vairāk nekā lopbarības kvalitātes, AS “Rīgas dzirnavnieks” rīkotajā izbraucienā uz saimniecībām atzina uzņēmuma vadītāja Anita Skudra.

“Pirmās ziņas par ievāktajiem graudiem ir labas, gan rudzu, gan kviešu graudu ievākums pārsniedz piecas tonnas no hektāra. Par auzām zināsim nedaudz vēlāk, jo tās vēl neesam sākuši pieņemt,” teica Skudra.

Viņa atzina, ka šogad graudu kvalitāte ir laba, līdz ar to uzņēmums plāno tos gan izdevīgi pārdot eksporta tirgos, kā arī pārstrādāt. Kopumā plānots iepirkt 150 000 tonnu graudu.

Komentējot graudu cenas, uzņēmuma vadītāja atzina, ka kviešu cenas svārstās ap 160 eiro par vienu tonnu.

Savukārt Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane teica, ka graudkopība Latvijai joprojām ir būtiska lauksaimniecības nozare eksporta jomā. To pierāda arī pagājušais gads, kad, neraugoties uz graudu eksporta samazinājumu laika apstākļu un slikto ražu dēļ, graudu nozare kopējā lauksaimniecības un pārtikas eksportā ierindojās otrajā vietā. Lielāko daļu – ap 80% no graudu eksporta pērn veidoja kvieši. Latvija graudus eksportē uz Lietuvu un uz Igauniju, citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kā arī uz Āziju, Saūda Arābiju un Āfriku.

Freimane arī norādīja, ka prognozes liecina par labu ražu ne tikai Latvijā, bet arī ES. “Prognozes liecina, ka ES graudu ražošana pieaugs vismaz par 5,5% un Latvija ir to valstu skaitā, kur šis pieaugums tiek prognozēts robežās no 5-10% salīdzinājumā ar pagājušo gadu,” sacīja Freimane.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis atgādināja, ka pagājušajā sezonā bija samērā īss periods graudu kulšanai, bet ilgs laiks augsnes sagatavošanai sējai. Līdz ar to tika iesēti lielākoties ziemāji, kas ir ražīgākie kultūraugi Latvijā. Graudos ir augsts proteīna līmenis un tie ir labi nodrošināti ar barības vielām. Lai arī laika apstākļu dēļ vietām veidojusies veldre, daudzviet arī šīs labības vārpas izdevies pacelt un graudus novākt.

Zemnieku saimniecības “Lauciņi” zemnieks Ainārs Siliņš informēja, ka ziemāju pļauja šonedēļ noslēgsies. Saimniecība drīzumā beigs pļaut miežus un sāks ievākt auzas. Lai arī mitruma augsnē varētu būt vairāk, gan ziemas kviešu, gan rudzu kvalitāte ir laba.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
Atvieglos atbalsta saņemšanas kārtību par zvejas ierobežojumiem
9 stundas
LE
LETA
Laukos
Sakstagala uzņēmums “Vlakon” plāno foreļu eksportu uz Vāciju
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Zeme ir, kopēju nav. Zemes fondam grūtības salīgt uzņēmumus aizlaistās zemes sakopšanai 2
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Opozīcija pamet sēžu zāli
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Strēlnieks un Dikaioulaku atzīti par Latvijas gada basketbolistiem
27 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pašvaldībām būs jāpiedalās skolēnu brīvpusdienu finansēšanā
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Ilze Aizsilniece: Kurp dodamies? Par ētiku, algām un mediķiem 2
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Gaidāms silts un lielākoties sauss laiks: sinoptiķi prognozē laiku 7 dienām
3 stundas