Laukos
Tehnika

Robots pasargās sējumus no globālās sasilšanas0

Ne reizi vien dzirdētas prognozes, ka līdz 2050. gadam uz Zemes dzīvojošo cilvēku skaits palielināsies līdz deviņiem miljardiem. Lielāks skaits cilvēku nozīmē arī lielāku daudzumu dažādu atkritumu un nevēlamu izmešu, kas savukārt neizbēgami rada globālo sasilšanu. Tādēļ ASV, Misūri pavalsts universitātes zinātnieki izgudrojuši robotu, kas spēs cīnīties ar augstu temperatūru uz lauka.

Vinebot
ir mazs visurgājējs, kura uzdevums ir palīdzēt sējumiem un stādījumiem pārciest globālo sasilšanu. Robotam ir arī palīgs – tornis ar saules bateriju, kas uzrauga lauku. Izmantojot 3D kameras, tas izveido sējumu attēlu, pastāvīgi novērojot augu stāvokli. Ja tornis pamanīs, ka ar augiem kaut kas nav kārtībā, tas sūtīs palīgā robotu. Izmantojot savu robotizēto roku, tas radīs precīzu un detalizētu augu trīsdimensiju modeli, piemēram, parādot lapu noliekšanās leņķi, pēc kura iespējams atšķirt sausuma radītās sekas kukurūzai.

Vinebot
apkopo arī datus par mitrumu, apgaismojumu un temperatūru auga apakšējā, vidējā un augšējā daļā. Tas esot nepieciešams, lai saprastu, kā sēšanas blīvums ietekmē atsevišķus augus.

Ja cilvēce plāno pabarot sevi tuvākajos gadu desmitos, tai jānoskaidro, kā palielināt ražību. Tas savukārt nozīmē, ka katrā zemes pleķītī būs jāizsēj vai jāiestāda vairāk augu. Pagaidām Vinebot strādā ar kukurūzu, palīdzot zinātniekiem saprast, kā šī kultūra varētu augt globāli sasilušās pasaules laukos. Taču pamazām mazais robots visurgājējs apgūšot arī citu kultūru laukus.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.lv