Laukos
Politika

Saeimas komisija konceptuāli atbalsta 5% PVN likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem0

Foto – LETA

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien izskatīšanai pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par pievienotās vērtības nodokli (PVN), paredzot samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

Nodokļa likmes samazināšanas ietekme uz valsts budžetu tiek lēsta sešu miljonu eiro apmērā.

Plašu diskusiju komisijas sēdē par šo likumprojektu nebija, tomēr Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis norādīja, ka likumprojekta pielikumā neesot precīzi minēti atsevišķu dārzeņu nosaukumi. Vienlaikus Vilnītis noraidīja bažas, ka viņa ierosinājumi varētu būt saistīti ar vēlmi paplašināt produktu klāstu, kam piemēro samazināto PVN likmi. Par iespēju pilnveidot likumprojektu deputāti diskutēs, vērtējot to otrajā lasījumā.

Šis likumprojekts Saeimas sēdē vēl jāvērtē pirmajā un otrajā lasījumā.

Patlaban PVN likums nosaka, ka Latvijā ir viena PVN samazinātā likme 12% apmērā. Šī PVN samazinātā likme patlaban jau tiek piemērota pārtikas piegādēm, konkrētāk, zīdaiņiem paredzēto specializēto pārtikas produktu piegādēm. Savukārt pārējai pārtikai tiek piemērota PVN standartlikme 21% apmērā.

Savukārt Zemkopības ministrija piedāvā ieviest PVN samazināto likmi 5% apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, ar mērķi samazināt ēnu ekonomiku, palielināt legālajā tirgū darbojošos komersantu konkurētspēju, mazināt augļu, ogu un dārzeņu cenas, tādā veidā arī palielinot vidējo augļu, ogu un dārzeņu patēriņu.

Ar grozījumiem likumā tiek ieviesta PVN samazinātā likme 5% apmērā tādām pārtikas produktu piegādēm, kas ir svaigi augļi ogas un dārzeņi, tostarp mazgāti, mizoti, lobīti, griezti, un fasēti, bet nav termiski apstrādāti vai kā citādi apstrādāti, piemēram, saldēti, sālīti, kaltēti.

PVN samazināto likmi 5% apmērā piemēros uz laiku no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.

LA.lv