Laukos

Bites jāsāk gatavot ziemošanai0

Foto – Shutterstock

“Patlaban pilnā sparā rit bišu ieziemošana. To svarīgi izdarīt pareizi, jo ieziemošana nosaka, cik stipras saimes sagaidīs pavasari. Šis gads ir pilnīgi atšķirīgs no pēdējiem diviem, līdz ar to citādi ritējusi bišu dzīve. Biteniekam jāprot pielāgoties,” secina bitenieks Jānis Vainovskis.

Cik medus atstāt
Dažkārt biškopji mēdz atstāt ligzdas telpā medus rāmjus un tā ieekonomēt uz papildus ziemas barībai dodamā sīrupa daudzuma. Citkārt tas varbūt nebūtu tik traki, jo ligzdas telpā ir arī pavasarī vāktais medus. Taču šogad pats svarīgākais ir noņemt bitēm pēc iespējas vairāk medus, jo tā krājumos ir daudz lapu un lapu izsvīduma medus. Cilvēkam tas ir vērtīgs, bet bitēm ziemā izraisa caureju, izplatās infekcijas. Pavasarī tās sekas ir redzamas, jo ligzdas rāmji notraipīti ar caureju, bites ir vārgas.

Šogad nevajadzētu žēlot, bet noņemt pat tos medus pilnos rāmjus, kuros ir nedaudz peru. Noņemto medu izmet un tukšās šūnas atliek atpakaļ stropā ziemas barības ienešanai.

Ar ko barot
Šis ir īpaši izdevīgs gads, lai gatavotu cukursīrupu, jo cukurs ir ļoti lēts (pat 40–45 centi kilogramā). Čaklākie bitenieki jau sākuši bites piebarot. Pareizi būtu to darīt augusta beigās ar cukursīrupu, jo to bites pārstrādā lēni. Augustā nevajadzētu barot ar invertsīrupu – bites to paņem un strauji pielej brīvās šūnas. Rezultātā var gadīties tā, ka mātei neatliek brīvas vietas dēšanai un periem. Tad ziemošanā ieiet vecas bites, un pavasari sagaidīs vājāka saime.

Tagad var dot gan cukura, gan invertsīrupu. Labs variants ir piebarošanas sākumā (līdz septembra vidum) dot cukursīrupu (3 kg cukura uz 2 l ūdens), vēlāk barošanu nobeigt ar invertsīrupu, kurš sevišķi noder, ja bites vestas vēlās ganībās.

Cik silti sasegt
Kad bišu ligzda ziemai sagatavota, to nevajag īpaši nopakot. Prakse liecina – pārāk silti nopakotās bites var sākt nelaikā perot, līdz ar to patērē vairāk barības. Ja dravniekam tā gadījies, rezervei var turēt invertsīrupu, ko bitēm var dot pat ziemā.

Ieteicams bites atstāt ar stropa spilvenu tāpat kā vasarā, tikai pavilkt to sāņus, lai bišu ligzdā būtu laba ventilācija. Var pakot arī stropa sānus, sevišķi mazām saimēm. Taču galvenais – jāpārdomā, lai ligzdas telpā neveidotos kondensāts.

Padoms

Biškope Baiba Tikuma iesaka bites ieziemot nevis ar auduma sedziņām, kuras vienmēr tiek sagrauztas un rada neērtības strādājot, bet pabiezu polietilēna plēvi. Protams, to uz ziemu atloka, lai netiek traucēta ventilācija.

LA.lv
LE
LETA
Laukos
“Talsu piensaimnieks” pērn dubultojis peļņu
17 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Meža mašīnu konstruktors. Par zviedriem, tehniku un patentiem
19 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Rēzeknē ar Eiropas finansējumu top pirmā picērija picu piegādei mājās
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Konkurentu cīņas Tukumā: “Rimi” neļauj “Lidl” izmantot piebraucamo ceļu 1
49 minūtes
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas karstuma vilnis? Sinoptiķi nāk klajā ar negaidītu prognozi
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Izklaide ar nosaukumu “nu, valdība kritīs?”
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav 1
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
VIDEO: Demonstrācijā cer atmodināt Dundagu
3 stundas