Laukos
Politika

Saimniekiem ļaus kremēt savus bojā gājušos zirgus0

Foto – Ilze Pētersone

Turpmāk bojā gājušos zirgus to saimnieki drīkstēs kremēt reģistrētās mazjaudas sadedzināšanas iekārtās, paredz valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu apritē iesaistīto personu reģistrēšanas kārtību.

Patlaban attiecīga Eiropas Savienības regula nosaka, ka zirgs ir lauksaimniecības dzīvnieks, nevis lolojumdzīvnieks, uz kuru attiecas iespēja pēc dzīvnieka nāves to oficiāli kremēt Pārtikas un veterinārā dienestā reģistrētā mazjaudas sadedzināšanas iekārtā.

Tikmēr Zemkopības ministrijas izstrādātajā noteikumu anotiācijā norādīts, ka Latvijā jāizmanto regulā iestrādā atkāpes iespēja, jo “atsevišķiem zirgu dzimtas dzīvniekiem ir īpaši cieša saikne ar saviem saimniekiem”.

Līdz ar to izmaiņas paredz iespēju kremēt mirušus zirgu dzimtas dzīvniekus (lolojumdzīvniekus) PVD atzītās mazjaudas sadedzināšanas iekārtās ar nosacījumu, ka zirgi ir individuāli identificēti un no novietnēm, kurām nav noteikti aizliegumi saistībā ar infekcijas slimībām.

Jau šobrīd kārtībā ir noteikti termiņi blakusproduktu apritē iesaistīto personu iesnieguma izskatīšanai (piecas darbdienas), uzņēmuma atzīšanas procesa uzsākšanai (20 dienas) un lēmuma pieņemšanai pēc uzņēmuma pārbaudes (piecas darbdienas).

Šobrīd PVD ir reģistrētas 479 blakusproduktu apritē iesaistītās personas, tostarp divām PVD atzītām mazjaudas sadedzināšanas iekārtām ir atļauta mirušu lolojumdzīvnieku kremēšana.

Izmaiņas noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” tīmekļvietnē.

LA.lv