Laukos
Gaļa un zivis

Saindēto olu dēļ Nīderlandē izkaus miljoniem vistu; Latvijā šīs olas neesot ievestas0

Foto – LETA

Vairāki miljoni vistu Nīderlandē varētu tikt nokautas saistībā ar bažām par olām, kuras varētu būt saindētas ar cilvēka veselībai bīstamo insekticīdu fipronilu, šodien paziņoja Nīderlandes Lauksaimnieku organizācija LTO.

Lielveikali Nīderlandē, Beļģijā, Vācijā, Šveicē un Zviedrijā no tirdzniecības izņēmuši miljoniem olu pēc tam, kad tajās tika atklāta fipronila klātbūtne.

LTO norāda, ka Nīderlandē var nākties nokaut vairākus miljonus vistu 150 uzņēmumos. Jau 300 000 vistu valstī tikušas nokautas.

Organizācijas preses pārstāvis paziņoja, ka šīs vistas nepieciešams nokaut saindēšanās dēļ.

Tikmēr Beļģijas Lauksaimniecības ministrija uzdevusi valsts pārtikas drošības dienestam līdz otrdienai sniegt paskaidrojumu par to, kāpēc tā līdz 20.jūilijam nebija informējusi kaimiņvalstis, neskatoties uz to, ka jau kopš jūnija tā zinājusi par saindēšanos ar šo insekticīdu.

Vienlaikus Vācija jau pieprasījusi paskaidrojumus no Beļģijas, kāpēc šīs problēmas tikušas slēptas.

Fipronilu aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā.

Tikmēr Latvijā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) norādīja, ka Nīderlandes vistu piesārņotās olas Latvijā nav ievestas.

PVD 4.augustā Ātrās brīdināšanas sistēmā (RASSF) ir saņēmis informāciju, ka vairākās Eiropas valstīs (Beļģijā, Vācijā, Francijā, Nīderlandē, Itālijā, Polijā) no tirdzniecības atsauktas vistu olas, kurās konstatēts insekticīds fipronils.

“Uz Latviju piesārņotās olas nav bijušas izplatītas,” norāda PVD.

PVD informē, ka katru gadu atliekvielu kontroles programmas ietvaros olās tiek kontrolēti arī hlororganiskie pesticīdi. Līdz šim pārkāpumi nav konstatēti.

LA.lv