Laukos
Graudkopība

Šajā pavasarī gaidāma intensīvāka vasarāju sēja0

Tā kā pagājušā gada rudenī laikapstākļu tika iesēts mazāk ziemāju nekā citkārt, šā gada pavasarī gaidāma intensīvāka vasarāju sēja, prognozē aptaujātie lauksaimnieki.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža sacīja, ka lietavu dēļ rudenī tika iesēts daudz mazāk ziemāju sējumu nekā iepriekšējā gadā. “Tas nozīmē, ka būs daudz lielāka slodze uz pavasara sēju,” skaidroja Ruža. Viņš piebilda – tā kā vasarāji ir mazāk ražīgi nekā ziemāji, grūtāks būs arī ražas novākšanas laiks rudenī. Vienīgais pozitīvais ir – tā kā ziemāju iesēts mazāk, tiem ir mazāk iespēju šoziem iet bojā.

“Latraps” ģenerāldirektors piebilda, ka nokrišņu dēļ augsne ir pārāk mitra un jūtīgāka pret salu nekā normālos apstākļos. “Augsne ir ļoti piesūkusies ar ūdeni, šur tur ūdens stāv uz lauka un tur, kur ir peļķes, ziemāji gājuši bojā,” pastāstīja Ruža. Tomēr ir pāragri apgalvot, ka pavasarī ziemājus nāksies pārsēt, viņš sacīja.

Ruža piebilda, ka ziemāji līdz šim turpināja vairāk attīstīties nekā nīkuļot, un lauki decembrī daudzviet ir kļuvuši zaļāki, pateicoties nokrišņiem. “Pat ļoti vēlu iesētie decembrī ir sadīguši, kas nav īsti normāli mūsu klimata apstākļos,” sacīja Ruža. Pēc viņa teiktā, sējumiem patlaban varētu būt bīstams ilgstošs kailsals, kad temperatūra ir zemāka par mīnus 15 līdz 20 grādiem un sniega nav. Tā kā zeme ir ļoti piesūkusies ar ūdeni, tas var ātri sasalt, plosot augu sakņu sistēmu.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons piekrita, ka šā gada pavasarī gaidāma intensīvāka vasarāju sēja nekā iepriekšējos gadus.

“Graudkopji pagājušajā rudenī iesēja mazā, līdz ar to uz labām ražām nav ko cerēt. Mēs gatavojamies nopietnam pavasara darbam,” sacīja Jansons.

Viņš arī atzina, ka Latgalē un Vidzemē ziemāju situācija nav vērtējama kā laba, jo ziemāji tika iesēti ļoti vēlu. Tāpat sējumi nav labi attīstījušies, jo ir vēss un daudz līst. Situācija šajā ziņā nav uzlabojusies salīdzinājumā ar decembra sākumu. Tur, kur ir ieplakas, krājas ūdens.

Vienlaikus Jansons atzina, ka patlaban nevar pateikt, cik daudz sējumu pavasarī būs jāpārsēj. Visticamāk, Vidzemē un Latgalē daudzviet plūdu dēļ jāpārsēj ziemas rapsis. Papildu apdraudējums jau iesētajiem sējumiem pagaidām nav paredzams, jo sinoptiķi nesola tik bargu kailsalu, lai tas varētu kaitēt ziemājiem turpmāk. Tomēr precīzāk sējumu stāvokli varēs izvērtēt tikai pavasarī.

LA.lv