Laukos
Dārzeņi un augļi

Sāk izlidot ābolu tinēja tauriņi; draud sabojāt visu ražu0


Ābolu tinēja kāpurs un bojājums.
Ābolu tinēja kāpurs un bojājums.
Foto – VAAD (I.Bēne)

Valsts Augu Aizsardzības dienests (VAAD) vērš dārzkopju uzmanību uz to, ka prognozētie siltie laika apstākļi veicinās ābolu tinēja Cydia pomonella tauriņu izlidošanu. Ābolu tinēja kāpuri var ļoti būtiski kaitēt ražai, turklāt bojātie augļi zaudē savu pārtikas un tirgus vērtību.

Turklāt tieši patlaban ir īpaši svarīgi saglabāt kvalitatīvus un tirgū konkurētspējīgus augļus, jo no Eiropas tiek saņemta informācija par prognozētajām sliktajām ražām nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ.

Pēdējās nedēļas laikā ābolu tinēja tauriņu izlidošana sākusies jau visā Latvijas teritorijā (vidēji 7 – 14 tauriņi feromonu slazdos nedēļas laikā, Ikšķiles novadā konstatēti pat 39 tauriņi nedēļas laikā). Caur bojājumu vietām vieglāk iekļūst slimību ierosinātāji un augļos sāk attīstīties puves.

VAAD akcentē – lai nepieļautu ražas zudumus, jālemj par ierobežošanas pasākumu nepieciešamību. Latvijā noteiktais kaitīguma slieksnis ābolu tinējam ir sekojošs – ja vidēji vienā lamatā nedēļas laikā konstatē 5-10 un vairāk tauriņus un tauriņu lidošanas laikā ir silti vakari un naktis (to virs 18-20 oC), tad jāapsver nepieciešamību lietot insekticīdu.

Galerijas nosaukums
LA.lv