Laukos
Bizness

Sākas jaunais sezonas laukstrādnieku periods0

Šodien sākas jaunais sezonas laukstrādnieku periods, ļaujot samazināt darbaspēka nodokļu slogu augļu, ogu un dārzeņu, tostarp kartupeļu audzētājiem, aģentūra LETA uzzināja Lauku atbalsta dienestā (LAD).

LAD atgādina, ka, sākot ar 2014.gada 1.jūniju tika ieviests sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīms, kas būtiski samazina nodokļu slogu tiem cilvēkiem, kas tiek nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos augļkoku, ogulāju un dārzeņu audzēšanā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā.

Maksimālais termiņš, kurā laukstrādniekam var piemērot sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīmu, nevar pārsniegt 65 nostrādātās dienas un saņemto ienākumu maksimālais apmērs nevar pārsniegt 3000 eiro. Šis nodokļa režīms attiecas tikai uz tiem laukstrādniekiem, kas ir nodarbināti tieši sezonas rakstura darbos no kārtējā gada 1.aprīļa līdz kārtējā gada 30.novembrim.

Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis ir 15% apmērā no laukstrādnieka nopelnītā atalgojuma, bet ne mazāks kā 0,70 eiro par katru nostrādāto dienu. Persona, kura maksā sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli, kļūst sociāli apdrošināta pensijai, ja pie visiem darba devējiem nopelnītais ienākums mēnesī pārsniedz 70 eiro.

Sezonas laukstrādnieku reģistrācijai darba devējiem jāizmanto Lauku atbalsta dienesta (LAD) Elektronisko pieteikšanās sistēmu (EPS), tajā reģistrējot ienākumu gūšanas dienu, noslēgto līgumu formu un sezonas laukstrādniekiem aprēķināto atlīdzību par darbu.

EPS ir nodrošināta iespēja lauksaimniekiem (darba devējiem) iegūt apkopotā veidā visus mēneša laikā ievadītos datus un aprēķināto nodokļa apmēru, lai tos iesniegtu VID standartizētā formā vienu reizi mēnesī.

Jau ziņots, ka pērn, 30.novembrī noslēdzās ceturtais gads, kad tika izmantots sezonas laukstrādnieku reģistrācijas modulis. Latvijas saimniecības, kas darbojas augļkopības un dārzeņkopības nozarēs, kā arī nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, varēja izmantot LAD Elektronisko pieteikšanās sistēmu šo darbinieku uzskaitei. Četru gadu laikā pieaudzis gan saimniecību skaits, kuras izmanto sezonas laukstrādnieku moduli, gan arī nodarbināto sezonas laukstrādnieku skaits. Ja 2014.gadā iespēju izmantot LAD moduli sezonas laukstrādnieku reģistrēšanai izmantoja 89 saimniecības, tad pēr šo saimniecību skaits sasniedzis 166. Turpretī nodarbināto skaits četru gadu laikā audzis no 1084 līdz 2763.

LA.lv