Laukos
Mežsaimniecība

Sakoptākā meža meklējumos žūrija viesojas Jēkabpils un Madonas novadā0


“Barnekalna”  saimniecība
“Barnekalna” saimniecība
“Barnekalna” saimniecība

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa “Sakoptākais mežs” žūrija ir devusies pirmajā meža īpašumu vērtēšanas izbraukumā. 17. augustā žūrijas locekļi vērtēja meža īpašumu “Ļūcāni” Jēkabpils novadā un “Barnekalns” Madonas novadā.

Galerijas nosaukums
]

“Apmeklējot meža īpašumus, vislielāko uzmanību pievērsām īpašnieka idejai. Kāpēc īpašnieks ir izvēlējies kopt mežu, un ar kādu pieeju viņš to dara. Ņēmām vērā to, kā tiek veikta meža atjaunošana, kopšana, mežizstrāde, infrastruktūras un ainavas elementu plānošana, protams, visus šos kritērijus nenosakot par obligātiem, bet izanalizējot katru gadījumu individuāli. Tāpat novērtējām arī īpašnieka saskarsmi ar saviem kaimiņiem un pašvaldību, jo tas ir būtiski, lai atzītu, ka meža īpašnieks ir arī labs meža saimnieks,” norāda LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Pirmajā izbraukumā īpašumus vērtēja septiņi žūrijas locekļi – LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, LMĪB Eiropas projektu vadītāja Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe un Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe.

“Bija liels gandarījums tikties ar meža īpašniekiem un redzēt mērķtiecīgu un tālredzīgu meža apsaimniekošanu un plānošanu. Kaut arī abi meža īpašumi bija atšķirīgi un ar dažādām apsaimniekošanas metodēm, īpašnieki saprot, ka pēc kailcirtes seko jauna meža apsaimniekošana. Tā jau ir tā meža nākotne un pastāvēšanas turpinājums,” uzskata Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja R.Benta.

Konkursā tika saņemts 21 pieteikums par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā. No tiem otrajai kārtai tika izvēlēti septiņi īpašumi, kurus žūrijas locekļi, dodoties pie mežu īpašniekiem, vērtēs klātienē.

Konkursa gaitā tiks organizēti vēl divi žūrijas izbraukumi. 24. augustā žūrija dosies uz “Auceniekiem” un “Polīšiem” Kuldīgas novadā un “Jaunkalniņiem” Brocēnu novadā. Savukārt 7. septembrī – pie “Liepziedu” īpašnieka Limbažu novadā un “Liepas” īpašnieka Burtnieku novadā. Pēc apskates žūrija noteiks, kurš no visiem īpašumiem ir pelnījis “Sakoptākā meža” titulu.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Uzvarētāju apbalvošana paredzēta Meža nozares Gada balvas “Zelta čiekurs” pasākuma ietvaros.

LA.lv