Latvijā, Politika

Samazinātais PVN dārzeņiem. Kontrabanda saruks,- vai līdzi slīdēs cena?

Mazāka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme vietējiem augļiem un dārzeņiem veicinās pelēkā tirgus apkarošanu, taču neviena iesaistītā puse neņemas stingri solīt, ka jauninājums dzīs lejā produktu cenas.

Latvijas augļiem, ogām un dārzeņiem PVN likmes samazināšama no 21% līdz 5% no nākamā gada 1.janvāra ir teju vienīgais veids, kā no spēles izslēgt nelegālos darboņus un veicināt godīgo ražotāju konkurētspēju. Tas norādīts Zemkopības ministrijas informatīvajā ziņojumā, kas rīt tiks skatīts valdībā.

Līdzšinējās aplēses liecina – 5% PVN likmes ietekmē legālā tirdzniecība pieaugs par 20%, bet budžeta ieņēmumi samazināsies ne vairāk kā par 3,9 līdz 5,7 miljoniem eiro, kas ir ciešams rādītājs. Bet galvenais – vidējais augļu un dārzeņu cenu samazinājums varētu sasniegt 6,7%, savukārt legāli strādājošo tirgotāju precei cenas samazinājums varētu būt pat 13,2%.

Šajā sakarā atbildīgā ministrija rosina vienoties ar mazumtirgotājiem par to, ka pārtikai ar 5% patiešām tiks samazinātas mazumtirdzniecības cenas. Tirgotāji šādu vienošanos gatavi parakstīt, vienlaikus piebilstot, ka reāla samazinājuma apmērus patlaban tomēr nevar prognozēt.

Tikmēŗ lauksaimnieki norāda – lobējot samazināto 5% PVN likmi, ražotāju vēlme bija radīt kompleksu sistēmu, kas dod iespēju iedzīvotājiem – gan trūcīgākiem, gan tādiem, kas naudu neskaita – uzturā vairāk lietot augļus un dārzeņus, kas būtu pieejami par lētākām cenām. Tāpat būtiska ir plaisas mazināšana starp godīgi strādājošiem zemniekiem un tiem, kas strādā pelēkajā ekonomikā.

Taču liela problēma ir spēja kontrolēt tirgos notiekošo – tā joprojām esot nulles līmenī.

Vairāk par iesaistīto pušu viedokļiem lasiet rītdienas izdevumā “Latvijas Avīze”, kā arī portālā laukos.lv.

3 Komentāri

  1. Gandrīz visās no 123 pasaules valstīm,kurās tiek iekasēts pievienotās vērtības nodoklis,nodokļa likmes pārtikai ir samazinātas! Ja jau līdzi neslīdētu arī cenas,tad pievienot;as vērtības nodokļa samazinātā likme pārtikai jau sen būtu atcelta! Jo Ekonomikas un Finanšu ministrijas ir ne tikai Latvijā vien! Taču Francijā,Vācijā,Luksemburgā,Nīderlandē,Beļģijā,Spānijā,Itālijā,Šveicē,Turcijā,Zviedrijā,Islandē,Maltā,Kiprā,šī samazinātā nodokļa likme bāzes pārtikas produktiem nav mainīta jau kopš nodokļa ieviešanas! Līdzīgi tas ir arī ārpus Eiropas-Libānā,Jordānijā,Indijā,Pakistānā,Šrilankā,Bangladešā,Irānā,Indonēzijā,Nepālā,Ķīnā,Japānā,Taivanā,Dienvidkorejā,Austrālijā,Jaunzēlandē,Ēgiptē,Marokā,Dienvidāfrikā,Maurīcijā,Brazīlijā,Argentīnā,Urugvajā,Ekvadorā,Belizā,Meksikā utt.

  2. Ja jau mūsu politiķiem tādas paniskas bailes no Eiropas progresīvajiem (diferencētajiem)nodokļiem,tad kāpēc vajadzēja lūgt uzņemt Latviju Eiropas Savienībā?

Pievienot komentāru