Laukos
Atpūta

Saulkrastos sestdien rīkos Luču svētkus0

Publicitātes foto.

Lai interesentus iepazīstinātu ar Vidzemes piekrastes zvejniecības kultūras mantojums, sestdien, 15.jūnijā Saulkrastos notiks Luču svētki.

Luču zveja bijusi tradicionāla Vidzemes piekrastei līdz pat 20.gs. 80. gadiem, kad, mazinoties luču nozvejai, šis īpašais arods tika atstāts novārtā. Svētku mērķis ir saglabāt un aktualizēt zvejas tradīciju, sekmēt zināšanas par videi draudzīgu zivsaimniecību un lieliski pavadīt laiku.

Saulkrastu novadā, Zvejniekciemā kopš 2016. gada jūnija pirmajā pusē svin Luču svētkus. Svētku dalībniekiem ir iespēja būt klāt teju visos procesa posmos, kas ļauj lucim no jūras nonākt līdz mūsu galdam.

Luču murds, tā izņemšana paliek zvejnieku ziņā, bet 15. jūnijā, sākot no plkst.16 visi interesenti varēs iemēģināt roku luča tīrīšanā, luču vēršanā un ceplīša ielikšanā.

Kamēr luči kūpināsies – aptuveni divas līdz divarpus stundas –, būs izdevība pagaršot citus Zvejniekciema jūras labumus: visi tiks aicināti uz vietējo pavāru meistarklasēm un degustācijām.

Tie, kurus interesē luču murda uzbūve un tīkla lāpīšana, šo seno amatu varēs apgūt viesu namā “Aizvēji”. Sportiskas aktivitātes zvejnieku garā, umurkumurs, luču ēšanas un alus dzeršanas sacīkstes, piepūšamās atrakcijas mazajiem un vizināšanās ar ponijiem, Saulkrastu mākslas studijas “Ultramarīns” ekspresizstāde un sarunas ar īpašo viesi -ihtiologu Ēvaldu Urtānu.

Interesentiem būs iespēja redzēt arī tās latviešu filmas, kas tapušas Zvejniekciemā. Par procesa jautru norisi rūpēsies aktieris Imants Vekmanis.

Plkst.18.30, kad ceplīti atvērs, sāksies luču andele un zaļumballe ar kapelu “Labi, ka tā”.

Viesi ir aicināti izmantot pieejamās navigācijas vietnes, meklējot “Aizvēji, kempings – viesu nams”.

Svētkus rīko Saulkrastu kultūras centrs sadarbībā ar viesu namu “Aizvēji”.

LA.lv