Laukos
Mežsaimniecība

Sausuma dēļ postā gājuši simtiem hektāru meža jaunaudžu0

Foto; LMĪB

Saņemot informāciju no dažādu novadu meža īpašniekiem, secināts, ka šā gada sausums kombinācijā ar pērnā rudens lietavām ir nodarījis ievērojamus postījumus jaunaudzēm, informē Latvijas Meža īpašnieku biedrībā.

Cietuši ir ne tikai pagājušā gada un šī pavasara stādījumi, bet arī desmit un vairāk gadus vecas jaunaudzes. Vecākās jaunaudzes, galvenokārt, cietušas no platību applūšanas rudens lietavu dēļ, savukārt pagājušogad un šogad stādīto kociņu bojāeju ir izsaucis garais sausuma periods pavasarī un vasaras sākumā.

Patlaban bojā gājušo jaunaudžu platības tiek apzinātas, taču ir zināms, ka tie ir vairāki simti hektāru.

Pašlaik ir vērojama lietavu un sausuma reģionālā ietekme, Latgales pusē jaunaudzes pārsvarā ir bojātas lietavu ietekmē, savukārt Kurzemes, Zemgales un Vidzemes reģionā vairāk ir cietuši jaunie stādījumi, ko izsaucis sausums.

“Pēdējo mēnešu klimatiskie apstākļi mežsaimniekiem ir bijuši vieni no nelabvēlīgākajiem vairāku pēdējo desmitgažu laikā. Lietavu izsauktā ilgstošā meža platību applūšana pagājušā gada rudenī un ilgstošais sausums šopavasar ir bijusi kritiska klimatisko apstākļu kombinācija jaunaudzēm daudzu hektāru platībā. Pastāv bažas, ka jaunie kociņi, kuri pašlaik ir izdzīvojuši, bet ir novājināti, varētu pastiprināti ciest no meža kaitēkļu un slimību bojājumiem,” norādīja biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks,

Viņš arī akcentēja, ka mežsaimniecība nav tikai koksnes ražas iegūšana, tas ir arī grūts darbs veicot meža stādīšanu, kopšanu, aizsargājot pret meža kaitēkļiem un slimībām. “Ir ļoti skumji redzēt, ka aiziet bojā meža platības, kuru audzēšanā ir ieguldīts liels darbs. Protams, tie ir lieli zaudējumi meža īpašniekiem,” atzina biedrības vadītājs.

Muižnieks arī informēja, ka Meža īpašnieku biedrība ir vērsusies Zemkopības ministrijā ar lūgumu veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz atbalstu dabas katastrofās cietušo mežaudžu atjaunošanai izmantojot Eiropas Savienības finansējumu un iekļaut atjaunošanas atbalstam atbilstošo platību sarakstā arī tās audzes, kuras bojāeju ir izsaukušas lietavas un sausums.

Galerijas nosaukums

Latvijas Meža īpašnieku biedrība ir Latvijas lielākā un nozīmīgākā nacionāla un starptautiska līmeņa meža īpašnieku un to apsaimniekotāju vienojošā organizācija, kuras 350 biedru īpašumā un tiesiskajā valdījumā ir 57% no visām Latvijas meža platībām. Organizācija dibināta 2005.gadā.

LA.lv