Laukos
Graudkopība

Sējumiem vietām kļūst jau par sausu 0


Uzarts lauks pavasarī
Uzarts lauks pavasarī
Foto LETA

Graudaugu sējumiem patlaban vietām Latvijā pietrūkst mitruma un dažviet, piemēram, Zemgalē sējumu attīstība kavējas, atzina aptaujātie eksperti. Kooperatīva “Latraps” valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža sacīja, ka Zemgalē par trim nedēļām kavējas sējumu attīstība. “Sējumi it kā attīstījušies diezgan labi, bet tiem sen vajadzēja būt tālākā attīstības fāzē. Siltās dienas strauji rit, bet Zemgalē diezgan noteikti var teikt, ka ir mitruma deficīts,” teica Ruža, piebilstot, ka kritiskais sausuma līmenis vēl nav sasniegts, bet tuvākajās dienās lietus būtu ļoti vēlams. Bez lietus graudaugi siltajos laika apstākļos sāks strauji attīstīties un augt. Ja šajā laikā pietrūkst mitruma, tas atstās bēdīgu iespaidu uz ražas veidošanos – pēc ziedēšanās vārpās var neaizmesties graudi.

Arī kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons norādīja, ka Vidzemē izteikts lietus sen nav bijis un sējumos parādās sausuma pazīmes. Lietus trūkums varētu samazināt vēli sēto vasarāju ražas potenciālu, tāpēc nokrišņi ir ļoti vēlami. “Negribētos, lai atkārtojas tas, kas notika pagājušogad maijā, kad nebija lietus. Taču prognozes rāda, ka lietus tuvākajās dienās nebūs,” teica Jansons.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis piekrita, ka negaiss šīs nedēļas sākumā bija lokāls, līdz ar to vietām mitruma var pietikt, bet blakus pagastā lietus var būt bijis nemaz vai par maz.
“Tagad graudaugi strauji aug, ir silts. Protams, vajag mitrumu. Taču katastrofāls sausums vēl nav iestājies. Tuvākajās desmit dienās būtu nepieciešams lietus, bet varbūt nokrišņu nebūs. Patlaban lauksaimnieki graudaugus mēslo un arī mēslojuma ir jāizšķīst, lai augi tiktu pabaroti. Bez nokrišņiem būs problemātiski,” viņš sacīja.

Jau ziņots, ka laikapstākļus Latvijā patlaban nosaka anticiklons un siltā atmosfēras fronte, kas tuvojas no rietumiem.

LA.lv