Laukos
Dārzeņi un augļi

Sestdien Dobelē “Ābolu laboratorijā” līdzēs sameklēt labākās ābolu šķirnes0

Nedēļas nogalē, sestdien, Dobeles vēsturiskajā tirgus laukumā tiks rīkota Ābolu diena, kurā līdztekus dažādām aktivitātēm ābeļu un ābolu zinātniskajā pasaulē ļaus ielūkoties Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Dārzkopības institūta zinātnieki.

Ābolu dienā institūta zinātnieki būs sastopami īpaši šai dienai radītajā “Ābolu laboratorijā”, kurā ikvienam būs iespēja izzināt ābolu audzēšanu, atklāt to garšas veidošanās noslēpumus, kā arī atrast piemērotākās ābeļu šķirnes savam dārzam.

Savukārt ābolu izstādē būs aplūkojamas visdažādākās ābolu šķirnes, īpaši izceļot Latvijā radīto šķirņu unikalitāti un vēršot uzmanību uz vērtīgajiem augļiem un dārzeņiem, kas vēl joprojām atrodami Latvijas vēsturiskajos dārzos.

Zinātnieki arī piedāvās nobaudīt ābolu pārstrādes produktus, kas tapuši Dobelē no senajām receptēm.

“Lidzās jaunu šķirņu radīšanai institūta zinātnieki pievērsušies Latvijas vēsturisko dārzu pētniecībai un vēsturisko šķirņu saglabāšanai, kas ir Latvijas bagātība. Tādēļ Ābolu dienas apmeklētājiem vēlamies parādīt arī sava dārza vēsturisko mantojumu un augu šķirnes, kas mūsdienu komercdārzos vairs nav sastopamas. Līdzīgus vēsturiskos dārzus apsekojam visā Latvijā, lai nākotnē radītu tūristiem interesantu produktu – vēsturisko dārzu maršrutu,” sacīja Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele.

Ābolu diena sāksies plkst.9, savukārt plkst.12 svētku apmeklētāji aicināti no vēsturiskā tirgus laukuma doties ekskursijā uz institūta dārzu, kurā tiek audzētas 600 dažādas ābeļu šķirnes un hibrīdi.

Par sasniegumiem augļkopībā jau sesto gadu Ābolu dienas ietvaros kādam izcilam augļkopības zinātniekam vai augkopim tiks pasniegts Ābolu ordenis. Iepriekš šo augsto atzinību saņēmuši Māra Skrīvele, Ligita Rezgale, Laila Ikase, Māra Rudzāte un Jānis Lepsis.

Tāpat arī neiztrūkstoša svētku sastāvdaļa būs Lielā ābola skulptūra, kuras veidošanā izmantos Dobeles institūta dārzā audzētos ābolus.

Ābolu dienas organizētā izstāde, ekskursija un zinātnieku laboratorijas aktivitātes norisināsies Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Netehnoloģisko un tehnoloģisko inovāciju kapacitātes attīstība augļu audzēšanā un pārstrādē Baltijas jūras reģiona valstīs” ietvaros.

LA.lv