Laukos
Piensaimniecība

Siera-alus zupa un dižtirgus – jau nākamnedēļ Siera svētkos Cēsīs0


Biedrības ” Siera klubs” rīkotās Siera dienas Latvijas novados
Biedrības ” Siera klubs” rīkotās Siera dienas Latvijas novados
Biedrības ” Siera klubs” rīkotās Siera dienas Latvijas novados

Jau nākamās nedēļas nogalē, sestdien, 22.jūlijā, Cēsīs, Rožu laukumā notiks gada gaidītākais notikums visiem siera cienītājiem – “Latvijas novadu Siera diena”, kurā būs iespēja ne tikai degustēt un iegādāties labākos un gardākos vietējos sierus, bet arī baudīt izcilu siera-alus zupu, vērot lielākā siera rituļa ripināšanu, piedalīties dažādās atrakcijās un klausīties pūtēju orķestru mūziku.

Kā portālam laukos.lv atzina biedrības “Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova, līdz šim Siera svētki rīkoti dažādās pilsētās – Preiļos, Limbažos, Smiltenē, Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Kuldīgā, Mālpilī, Valmierā, – un vienmēr tie nijuši patīkamu pārsteigumu pilni.

“Te ir ceptas pustonnīgas siera tortes un simtmetrīgi pīrāgi, siera kalni, pīti siera vainagi, sieriem šūti tērpi un cepures. Ja saliktu kopā visus pasākumus, veidotos krāsaina enciklopēdija. Šogad Siera svētki notiks jau 15.reizi – Cēsīs, sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Cēsu kultūras centru,” sacīja Davidanova.

Svētki sākies no plkst.10 un visas dienas garumā būs iespēja nogaršot un iegādāties apmēram 60 sieru šķirnes. Ne tikai dižtirgū, bet arī sieru meistardarbnīcā, ēdienos, sacensībās un konkursos tiks piedāvāti sieri un citi piena produkti no AS „Smiltenes piens”, AS „Jaunpils pienotava”, AS „Limbažu siers”, AS „Rankas piens”, SIA „Siera ražotne”, kooperatīvs „Straupe”, AS „Talsu piensaimnieks”, SIA „ELPA”, kooperatīvs „Dundaga” un zemnieku saimniecībām „Vecsiljāņi”, „Pakalnieši, „Blūdži”, „Birznieki”.

Kopumā svētku programma solās būt plaša un daudzpusīga. Pasākuma laikā notiks Siera karaļa – Jāņu siera kroņa maiņas ceremonija, bet Blomes saimniece Ilze Briede vārīs jau iepriekšējos svētkos izslavēto „Straupes” un “Cēsu alus” Jāņu siera un alus zupu.

Tāpat apmeklētāji varēs apskatīt gleznu izstādi „Jāņu siera ceļš”, kuras autori ir sešu profesionālo mācību iestāžu audzēkņi.

Sieru meistardarbnīcā dažādas prasmes rādīs Ramona Jirgena, Vidzemes Gastronomiskās un kulinārās kultūras mantojuma fonda „Māras pūrs” dibinātāja. Varēs garšot sierus, kuri „iestrādāti” gleznu retroskopijās. Būs jauno sieru degustācija, ko piedāvās „Smiltenes piens” un AS „Jaunpils pienotava”.

Jau tradicionāls siera svētku pasākums būs sacensības „Cēsu stiprinieks” un „Cēsu stipriniece”. Vīrieši varēs mēroties spēkiem, izstieptās rokās ceļot 22 kg smago „Limbažu siers” „Grande Duro” rituli, bet sievietes – svētku ģenerālsponsora „Straupes” ražotā Jāņu siera 10 kg smago bloku. „Stiprinieku” sacensību lielākais rekords sasniegts svētkos Limbažos: 22 kg ritulis tika pacelts vairāk nekā 100 reizes. Šogad Cēsīs pirmais stiprinieks, kurš rituli spēs pacelt 100 reizes, to saņems balvā.

Notiks arī citas atraktīvas sacensības, piemēram, „Lielākais siera ēdājs un alus baudītājs”. Dalībnieks, kurš septiņās minūtēs spēs apēst visvairāk „Smiltenes piens” jauno sieru „Provolone”, uzdzerot alu, balvā saņems 5 kg Holandes siera kluci.

Sacensībās „Aklās vistiņas ar sieru un alu” vērts piedalīties tiem, kuri garšu ziņā labi atpazīst „Jaunpils pienotava” daudzās sieru un „Cēsu alus” šķirnes.

Svētku viesus dienas garumā priecēs pūtēju orķestru „Lemisele”, „Dobele” un „Cēsis” mūzika, kuras pavadībā varēs arī dejot, bet svētku noslēgumā cels priekšā tortes, jo būs Cēsu novada saimnieču siera tortu konkurss.

“Pozitīvās svētku emocijas saglabājas gadu nogada. Man bieži jautā, kāpēc „Siera klubs” rīko Siera svētkus. Un atbilde ir nemainīga: šis pasākums ir mūsu gada lielākais un svarīgākais notikums, kad varam pateikt paldies gan zemniekiem – piena gādātājiem, gan pārstrādes uzņēmumiem. Saražotā un patērētā siera daudzums arvien pieaug. Siera svētki apliecina, ka siers ir ne tikai garšīgs un veselīgs, bet svarīgs Latvijai kā turības vairotājs, kā mūsu zemes vārda popularizētājs tālu aiz tās robežām,” rezumēja biedrības vadītāja.

Biedrība “Siera klubs” dibināta 2002.gadā. Biedrība apvieno siera ražotājus, tajā darbojas vairāk nekā biedri.

LA.lv