Cūkkopība, Gaļa un zivis

Vai cūkām drīkst dot skābbarību? Atbild eksperts

Jautājums. Vai cūkām var dot skābbarību? KRISTAPS TUKUMA NOVADĀ

– Lielajās saimniecībās, kur ierīkota mehanizētā barības padeve, skābbarību cūkām nedod. Mājsaimniecībās, kur tur pāris nobarojamo cūku, parasti tās ēdina ar visu ko, arī pārtikas atliekām. Barojot ar skābbarību, jārēķinās, ka būs lēnāks dzīvmasas pieaugums, t.i., 400–500 gramu diennaktī, dzīvnieki ilgāk augs, jo barība nav tik koncentrēta. Daudz efektīvāka ir kombinētā spēkbarība – nobarojamām cūkām pieaugums ir 800–900 gramu diennaktī, – skaidro LLU Agrobiotehnoloģijas institūta docente Lilija Degola.

Dzīvniekiem drīkst izēdināt tikai kvalitatīvu skābbarību. Tā nevar būt pārskābusi, sapelējusi, jo būs pilna ar toksīniem. Skābbarība ir dažādu veidu. Piemēram, kombinēto skābbarību gatavo no dažādiem komponentiem: kartupeļiem, cukurbietēm, burkāniem, galda bietēm, galviņkāpostiem, lopbarības kāpostiem, āboliņa, lucernas, zāles miltiem, veseliem graudiem. Izēdina maisījumā kopā ar spēkbarību. Nobarojamām cūkām šāda skābbarība var būt 20–25% no barības devas (izēdinot apmēram 3 kg spēkbarības, 20–25% var būt skābbarība), bet sivēnmātēm – 40%. Grūsnām sivēnmātēm skābbarību nav ieteicams dot, jo, izēdinot pārskābušu, tās var zaudēt sivēnus.

Kukurūzas un tauriņziežu skābbarību cūkām var izbarot 3–5 kg diennaktī kā vienīgo sulīgās barības veidu. Ja izmanto skābbarību no kukurūzas ar vālītēm, deva sivēnmātēm ir līdz 8 kg, bet nobarojamām cūkām – 3–5 kg diennaktī.

Cūkām nav ieteicams izēdināt skābbarību, kas satur stiebrzāles, daudzgadīgās zāles, salmus, jo lopi to ļoti slikti izmanto.

1 komentārs

Pievienot komentāru