Laukos
Lauku sēta

Šķirnes iet caur smalku sietu. Jaunu zālaugu reģistrācijas nianses0


Miežabrālis
Miežabrālis
Foto – Shutterstock

Jautājums Vai zālaugiem – niedru auzenei, pļavas lapsastei, miežabrālim un vanagnadziņam – ir izveidotas vietējās šķirnes? Māris Kocēnu novadā.

Miežabrālis

Zemkopības zinātniskā institūta pētniece Sarmīte Rancāne teic, ka no minētajiem zālaugiem Latvijā pērn decembrī reģistrēta miežabrāļa šķirne ‘Brigena’. Skrīveros radītā jaunā, agrīnā šķirne īpaši piemērota mūsu klimata ap­stākļiem, paredzēta universālai izmantošanai – lopbarībai, kā arī enerģijas ražošanai. Augi pacieš sausuma periodus, ir labi aplapoti, atšķirībā no pazīstamās igauņu lopbarības šķirnes ‘Pedja’ ir nedaudz ražīgāki. Pozitīvi, ka veido daudz ģeneratīvo dzinumu. Sēklas materiāls patlaban pieejams nelielā daudzumā, cena vidēji 5 eiro (šķirne ir jauna, tāpēc sēklaudzētāji pagaidām nevar piedāvāt plašu sēklu kategoriju klāstu).

Ragainais vanagnadziņš

Ragainajiem vanagnadziņiem selekcija Latvijā netiek veikta. Vietējie zemnieki sējai pārsvarā izmanto Baltkrievijā izveidotās vanagnadziņu šķirnes.

Niedru auzene

Pie niedru auzenes šķirnes izveides selekcionāri patlaban strādā. Iespējams, nākamgad jaunradāmajai šķirnei veiks testu, kas nozīmē, ka aptuveni pēc pieciem gadiem tā nonāks pie ražotājiem. Niedru auzenei ir vairākas labās īpašības – tā ir augstražīga, ilggadīga, ziemcietīga, kas sevišķi svarīgi, ja vēlas saimniekot mazāk intensīvi (retāk veikt augsnes aršanu un citus augsnes apstrādes darbus). Diemžēl niedru auzenei ir arī ne tik labas īpašības, proti, nepietiekama lopbarības kvalitāte, ne pārāk augsta barības vērtība. Lapas ir asas, lopiem tās netīk ēst, sevišķi, ja augi pārauguši. Tāpēc Skrīveru zinātnieki intensīvi veido arī hibrīdās formas, krustojot niedru auzeni ar ganību aireni, pļavas auzeni.

Pļavas lapsaste

Ar pļavas lapsastes jaunās šķirnes reģistrēšanu pagaidām ir sarežģīti, jo nav atrisinātas tehnoloģiskas problēmas – zālaugam ir pūkainas sēklas, tādēļ tās grūti gan nokult, gan iztīrīt. Taču laps­aste ir ļoti vērtīga, jo ir t.s. mūžīgā zāle – ļoti ilggadīga, agrīna, piemērota audzēšanai mitrās, kūdrainās vietās, kur daudzas citas stiebrzāļu sugas neaug. Lopbarības kvalitāte pļavas lapsastei ir apmierinoša.

LA.lv