Laukos
Politika

Skolēni un bērnudārznieki notiesājuši 6680 tonnas bezmaksas augļu un 35 200 tonnu piena0

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Eiropas Savienības līdzfinansētajā un Zemkopības ministrijas (ZM) īstenotā ES atbalsta programma augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm vairāku gadu laikā iemantojušas lielu popularitāti bērnu un jauniešu vidū.

Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) provizoriskiem datiem, atbalsta programmā 2018./2019. mācību gadā iesaistījās 1311 izglītības iestādes, no kurām augļus un dārzeņus izdalīja 1242 iestādes, bet pienu – 1152 iestādes.

Šajās izglītības iestādēs bezmaksas augļus un dārzeņus saņēma 253 017 audzēkņu (91% no mērķauditorijas), bet pienu – 238 247 audzēkņu (86% no mērķauditorijas).

ES finansētajās produktu izdales atbalsta programmās skolām Latvijā līdz 2019. gadam izlietots vairāk nekā 35 000 tonnu piena un tā produktu (kopš 2004. gada) un vairāk nekā 6000 tonnu augļu un dārzeņu (kopš 2010. gada), izdalīto produktu kopējā vērtība sasniedzot 33,2 miljonus eiro.

Programmas nosacījumi paredz, ka svaigus augļus (ābolus, bumbierus, dzērvenes), dārzeņus (burkānus, kāļus, kolrābjus, kāpostus, ķirbjus) vai šo produktu asorti, kā arī pasterizētu pienu bez piedevām mācību gada izdales periodā trīs reizes nedēļā bez maksas var saņemt bērni pirmsskolas izglītības iestādēs un 1.-9. klasē.

Izdales periods sākas 1. oktobrī un ilgst līdz 31. maijam 1.-9. klasēs un līdz 31. jūlijam – pirmsskolās. Tomēr jāatzīmē, ka produktu pieejamību visa izdales perioda laikā ietekmē to sezonālā pieejamība, kā arī finansējuma ierobežojums, proti, katrai izglītības iestādei tiek aprēķināta individuāla apgādes tiesību (atbalsta) aploksne, kas ir atkarīga no skolā reģistrēto bērnu skaita.

LA.LV Aptauja

Vai Jūsu bērnudārznieks vai skolēns saņem bezmaksas augļus un pienu?

  • Jā, regulāri.
  • Nē, mūsu bērna apmeklētā izglītības iestāde šajā programmā nepiedalās.

Programmas popularizēšanai 2018. un 2019. gadā tika īstenoti vairāki izglītojošie un informatīvie pasākumi, organizēti semināri pedagogiem, īstenots konkurss pirmsskolas iestāžu audzēkņiem “No sēklas līdz galdam”, aktivitātes “ZZ čempionāta” ietvaros u.c. Tāpat programmas tīmekļvietnē www.piensaugliskolai.lv regulāri tiek ievietota un aktualizēta informatīva un izglītojoša rakstura informācija saistībā ar atbalsta programmu.

Zemkopības ministrija informē, ka atbalsta pretendentu iesniegumi dalībai atbalsta programmā 2019/2020. mācību gadā, kā arī iesniegumi atbalsta pretendenta apstiprināšanai (ja tāds nebija iegūts jau iepriekšējā mācību gadā) iesniedzami LAD līdz šī gada 10. septembrim.

Informācija par produktu ražotājiem, kas šajā mācību gadā vēlas programmā piedāvāt savus produktus, par atbalsta programmā jau apstiprinātajiem atbalsta pretendentiem, kā arī informācija saistībā ar atbalstu programmas ietvaros, ir pieejama LAD tīmekļvietnē.

ZM aicina produktu ražotājus, atbalsta pretendentus, un līdz šim programmā neiesaistījušās izglītības iestādes savstarpēji sazināties, meklēt sadarbības iespējas un vienoties par produktu piegādi un atbalsta programmas īstenošanu.

Atbalsta programma skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu vienotā ietvarā darbojas no 2017./2018. mācību gada, apvienojot pirms tam īstenotās atsevišķās atbalsta programmas “Skolas piens” un “Augļi skolai”.

LA.lv
AT
Agro Tops
Laukos
Ukrainā sākta jauna zīmola traktoru ražošana
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Jaunumi augu aizsardzības līdzekļu reģistrā – dzīvie organismi
2 dienas
LE
LETA
Laukos
Kooperatīva “Agrario” apgrozījums pagājušajā finanšu gadā saruka līdz 960 251 eiro
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Pūce pieļauj iespēju saglabāt Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij atsevišķu pašvaldības statusu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Vai beidzies čeku loterijas bums?
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Šonedēļ līs retāk! Sinoptiķi jau izsaka versiju, kāda varētu būt ziema Ziemeļeiropā
3 stundas
LE
LETA
Sports
Sevastova ar pārliecinošu uzvaru sāk turnīru Maskavā
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
Ledus kaujas vietā Peipusā atrasti 15. gadsimta baznīcas pamati
36 minūtes