Laukos
Lauku sēta

Vai vērts pašam gatavot skuju vitamīnu pastu mājputniem?0

Foto – Shutterstock

Jautājums. Žurnālā lasīju, ka mājputniem var piebarot skuju vitamīnu pastu. Vai to var pagatavot mājas apstākļos? Ja var, tad kā? Kur šo pastu var iegādāties, cik tā maksā? SANITA JELGAVĀ

Latvijas valsts mežzinātnes institūta Silava projekta inženieris Ojārs Polis uzskata, ka mājas apstākļos skuju vitamīnu pastu gatavot nav vērts, jo tad jāpārstrādā ļoti liels daudzums skuju: tās jāsamaļ, jāekstrahē, tad no ekstrakta jāatdala (jādestilē) šķīdinātājs. Iegūtās ekstraktvielas pēc tam jāpārziepjo – jāapstrādā ar sārma šķīdumu, lai iegūtu produktu, kas daļēji šķīst ūdenī un tādējādi ir viegli sajaucams.

Tam visam nepieciešama specializēta aparatūra, ķimikālijas, ražotne, kurā jānodrošina apstākļi darbam ar viegli uzliesmojošiem šķīdinātājiem, kā arī nepieciešamas ķīmiķa zināšanas un prakse darbam ar tik specifisku izejvielu kā skujas.

Turklāt privātpersonām patlaban ir grūti pieejami ekstrahēšanai nepieciešamie organiskie šķīdinātāji un aparatūra, kas nodrošina pastas ieguvi. Protams, kā šķīdinātāju var lietot etilspirtu vai ūdeni (tie ir polāri šķīdinātāji, savukārt organiskie – nepolāri šķīdinātāji), bet ar tiem iegūtajiem ekstraktiem būs citas īpašības nekā a/s Biolat ražotajai skuju vitamīnu pastai, kas ir zināms un pārbaudīts produkts.

Skuju vitamīnu pastu var iegādāties a/s Biolat Salaspilī, cena 40 eiro kilogramā (bez PVN).

LA.lv