NVO, Politika

Sliktās dārzeņu un augļu ražas dēļ prognozē problēmas ar sezonas strādniekiem

Šā gada neprognozējamais pavasaris rada pamatotas bažas, ka dārzeņu un augļu ražas novākšanai nebūs nepieciešamas tik daudz sezonas strādnieku kā iepriekšējās sezonās, līdz ar to programmā iesaistīto personu skaits varētu sarukt, apdraudot programmas tālāku eksistenci, portālu laukos.lv informēja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP).

LOSP rosinātā programma, kas sāka darboties jau 2014.gadā ierosināja izveidot atvieglotu programmu sezonas laukstrādnieku nodarbināšanai. Līdz 2016.gada 30.novembrim iesaistīto sezonas laukstrādnieku skaits sasniedza 2733 cilvēku.

Kā jau tika prognozēts, vislielākais sezonas laukstrādnieku programmas dalībnieku skaits ir jūlijā, augustā un septembrī, kas ir saistīts ar veicamo darbu sezonalitāti.

Tikmēŗ biedrības “Latvijas Dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš atzina, ka aukstā pavasara dēļ lauka dārzeņiem sezona kavējas par 2 -3 nedēļām, tādēļ lauka dārzeņu audzēšanā, kad varētu izmantot sezonas strādniekus, darba būs daudz mazāk.

“Praktiski nebūs agrās ražas tādām kultūrām, kā redīsi, skābenes, spināti, kas ir darbietilpīgas kultūras un prasa roku darbu. Jūnija sākums rada nopietnas bažas par siltumprasīgo kultūru ražu apjomu – tie ir gurķi, kabači, patisoni. Līdz ar to vasaras sākumā lauka dārzeņu audzēšanā, kad varētu izmantot sezonas strādniekus, darba būs daudz mazāk. Rudens darbiem, ražas novākšanai sezonas strādnieku programma būs ļoti noderīga. Sezonas laukstrādnieku programma ir ļoti nozīmīga, bet, tā kā dārzkopība ir atkarīga no laika apstākļiem, plānotie darba apjomi nevar sakrist ar programmā paredzētajām vai plānotajām lauka darbu vajadzībām. Aicinām dārzkopjus iepazīties ar atvieglotajiem nosacījumiem un iesaistīties programmā, lai varētu nodarbināt cilvēkus lauku apvidos un veicināt vietējo attīstību,” sacīja Bērziņš.

“Ņemot vērā, ka 2017. gada pavasara sala bojājumi ir skāruši visus Eiropas augļkopjus, arī Latvijas augļu un ogu dārzi ir smagi cietuši. Aprīļa pirmajā pusē gaisa temperatūra uzkāpa līdz +18C un tad uznāca sals, kas ļoti nelabvēlīgi ietekmēja augļkokus. Tad vēl maija salnas, kas praktiski bija sals. Ābeles un bumbieres noziedēja, bet augļi ir aizmetušies tikai daļēji, un ir bažas vai tie arī nesāks birt nost, jo pirms ziedēšanas lielā sala iespaidā tie var būt neattīstījušies. Skābie un saldie ķirši, plūmes, avenes, upenes, krūmmellenes (zudumi līdz pat 70%) ir ļoti cietušas, ir pat nosaluši krūmi un ķiršu koku zari. Līdz ar ko asociācijas biedru vidējie zaudējumi, ražas zudumi atkarībā no kultūras mērāmi robežās no 30% jāņogām, līdz pat 90% ķiršiem, plūmēm,” šā pavasara situāciju raksturoja LOSP valdes locekle, Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte.

Pamatojoties uz aprakstītajām problēmām, LOSP aicinās atbildīgās institūcijas rēķināties ar iespējamo sezonas laukstrādnieku skaita samazināšanos, savukārt saimniecības aicinātas izvērtēt visus ieguvumus, ko piedāvā sezonas laukstrādnieku programma un pēc iespējas vairāk izmantot šo nodarbināšanas atviegloto sistēmu.

“Lūgsim Finanšu ministriju turpināt šo programmu, kas dārzkopības nozarē ir ļoti nozīmīga, neskatoties uz apstākļiem, kas izveidojušies klimata izmaiņu ietekmē,” rezumē LOSP pārstāvji.

Kā ziņots, kopš 2014.gada 1.jūnija stājās spēkā grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kas paredz augļkopībā un dārzeņkopībā nodarbinātajiem sezonas laukstrādniekiem piemērot samazināto IIN 15% likmi.

Sezonas laukstrādnieka ienākuma nodoklis attiecas uz personām, kas nodarbinātas augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā un stādīšanā, to kopšanā un ražas novākšanā, kā arī augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. Jauno nodokli piemēro personai, kura no 1.aprīļa līdz 30.novembrim pie viena vai vairākiem darba devējiem strādā ne vairāk kā 65 kalendāra dienas un kuras ienākumi nepārsniedz 3000 eiro.

LOSP apvieno 59 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku.

Pievienot komentāru