Laukos
Dārzeņi un augļi

Smiltsērkšķu muša uzdarbojas0

Jautājums: Kā cīnīties ar smiltsērkšķu raibspārnu mušiņu? Līdz šim nav bijusi nepieciešamība miglot smiltsērkšķus. Viens saimnieks Tukuma pusē pērn izmēģinājis bioloģiskos līdzekļus. Šogad viņš iepircis kaut ko no Polijas, jo Latvijā nav pretlīdzekļu. Ineta Bauskas novadā.

Atbild Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs Andrejs Brūvelis.

Tas tiesa, pērn savā saimniecībā pret smiltsērkšķu raibspārnu mušu izmēģināju četrus videi draudzīgus līdzekļus, bet tie nelīdzēja, tāpēc šogad noorganizēju kolektīvu izmēģinājumu.

Eksperimentā piedalās desmit augļkopības saimniecības, kas reģistrētas Valsts augu aizsardzības dienestā kā izmēģinājumu vietas. Saimniecībās kaitēkļa apkarošanai pašlaik izmanto insekticīdu Calypso, ko veiksmīgi lieto Čehijā, Polijā un Vācijā ķiršu raibspārnu mušas ierobežošanai (tā ir dvīņu māsa smiltsērkšķu raibspārnu mušai). Preparāts Latvijā nav reģistrēts, tāpēc audzētāji iepriekš iegādājās īpašu atļauju par 450 eiro, lai Calypso varētu ievest.

Insekticīda iedarbību uz mušu varēs konstatēt aptuveni 10.–15. septembrī. Pēc tam smiltsērkšķu paraugus sūtīs uz laboratoriju Vācijā, lai pārbaudītu pesticīdu atliekas ogās, kā arī pārliecinātos, vai tās der pārtikai. Rezultātus apkopos septembra beigās, oktobra sākumā.

LA.lv