Laukos
Dārzeņi un augļi

Šogad būs labāka plūmju un ābolu raža nekā pērn0

Foto – Valdis Semjonovs

Šogad Latvijā būs labāka plūmju raža nekā pērn un gaidāma arī samērā laba ābolu raža, atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Viņš teica, ka daudzas ogas šogad bija gatavas ātrāk nekā citus gadus un jau otro nedēļu ražu sākušas dot rudens avenes, kas parasti ražo vien augusta vidū vai beigās. Arī pirmās plūmes gatavas un atsevišķas šķirnes pat pārgatavojušās. Kurzemē un Zemgalē ražu sākušas dod Kaukāza plūmes, kamēr Austrumlatvijā tas gaidāms vien nākamnedēļ.

“Plūmēm šogad ir ļoti labas ražas. Tik labi aizmetušās, kā šogad, plūmes nav sen un tām raža būs labāka nekā pagājušogad,” sacīja Narvils.

Arī pirmie vasaras āboli, piemēram, “Agra” drīzumā būs gatavi. “Āboli ir ļoti labi aizmetušies un ir nepieciešama retināšana, lai varētu regulēt to aizmešanos nākamgad,” teica LLKC eksperts, piebilstot, ka arī bumbieri strauji nogatavojas.

LLKC eksperts sacīja, ka tur, kur ilgstoši nelīst vai līst ļoti maz, dārzi cieš no sausuma. Nokrišņi ir sadrumstaloti un specifiski ietekmē dārzus Latvijā Austrumlatvijā situācija ir stabilāka, jo nokrišņu bijis vairāk, bet Kurzemē un daļā Zemgales situācija esot bēdīgāka sausuma dēļ.

Viņš piebilda, ka nokrišņiem bagātākos dārzos pastāv bumbieru un ābeļu kraupja izplatības risks. Vienlaikus ilgstošais karstums kavē kaitēkļu aktivitāti. Laika apstākļiem mainoties un uznākot lietum, kaitēkļu un infekciju izplatības risks var pastiprināties.

LA.lv