Latvijā, Politika

Somijā konstatē briežiem nāvējošu slimību; PVD aicina medniekus pastiprināti ievērot biodrošību

Somijā konstatēts pirmais briežu populācijai ļoti bīstamas slimības – hroniskās novājēšanas gadījums, līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienests )PVD) aicina Latvijas medniekus īpašu uzmanību pievērst biodrošības pasākumiem, informē PVD pārstāve Ilze Meistere.

Somijā slimība atklāta beigtam alnim Kainū (Kainuu) provincē, netālu no Krievijas robežas.

Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir lēni progresējoša, hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem. Slimība attīstās lēni – dzīvnieks novājē, mainās tā uzvedība – novērojami kustību traucējumi, organisma vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās, siekalošanās un zobu griešana. Rezultātā dzīvnieks iet bojā.

Taā kā kaite briežu populācijai ir ļoti bīstama, PVD aicina medniekus ievērot biodrošības pasākumus, līdzīgi kā pie Āfrikas cūku mēra – jāmaina apavi, apģērbs pēc medībām, jāievēro personīgā higiēna. Turklāt nevajadzētu ievest briežu dzimtas dzīvnieku gaļu, subproduktus vai trofejas no valstīm, kurās briežu hroniskās novājēšanas slimība konstatēta (Norvēģijas, ASV, Kanādas).

Ja ir radušās aizdomas par dzīvnieka saslimšanu ar briežu hroniskās novājēšanas slimību, par to jāziņo PVD.

PVD profilakses nolūkos šogad plāno laboratoriskai izmeklēšanai nosūtīt 1000 nomedītu savvaļas aļņu, staltbriežu un stirnu paraugus, kā arī 205 paraugus, kas ņemti no briežu dārzos mītošiem vai nomedītiem staltbriežiem un dambriežiem.

Līdzīga monitoringa programma šogad tiks īstenota arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas, Latvijā 2017.gada 1.janvārī bija reģistrēti 111 briežu dzimtas dzīvnieku īpašnieki un 12 590 briežu dzimtas dzīvnieki iežogotās platībās.

6 Komentāri

  1. Nu ja,cukas gandriz ir bejgusas,tagat slaktesim breizus, a cilveki pec tam pasi nobeiksies.Zel, ka nav tada arsta kurs var izarstet pasus PVD un parejos gudriniekus…

  2. tiešām ar cūkkopības nozari Latvijā PVD ir cīnījies, rezultāts, Latgalē it īpaši saimniecības veiskmīgi likvidētas. Tagad brieži, bet…??? bieži ir pārnadži, vai tik arī nav tālejošos plānos likvidēt arī liellopus un govis Latvijā???

  3. Cits viedoklis – kapec brieži iet bojā – ticiet man – drīz arī Latvijā viņi nobeigsies. Via Baltika uztaisits, žogu arī jau ceļ. T,atad dzīvniekiem tiks liegta iespēja migrēt – Vel vidzemes, Latgales pusei, kamer nav uztaisits žogs ar Krieviju, ir izredzes dzīvot. Kurzemes, Zemgales briežiem – kirdik. Tuvradnieciskā parosanas, ģenētiskas slimibas. Zales un vakcīnas nemeklejiet. Un ja kāds saka, ka lipiga, tad tam vajag muti aizlipinat. Vispirms putnu gripa, tad cūku meris, tagad pārnadžiem izdomās slimibu. Un ta lēnam Latvija pārtop par poligonu. Bez dzivas radibas.

Pievienot komentāru