Laukos
Graudkopība

Šonedēļ informēs par pasākumiem rudzu maizes tradīciju saglabāšanai0

Foto no LA arhīva

Maizes ražotāji, sabiedriskās organizācijas un Zemkopības ministrija (ZM) šo piektdien, 9.novembrī informēs par plānotajiem pasākumiem rudzu maizes tradīciju saglabāšanai, kā arī sabiedriskās organizācijas un ražotāji parakstīs kopīgu sadarbības memorandu.

AS “Hanzas maiznīcas” pārstāvji informē – lai gan Latvija pēc rudzu audzēšanas platības uz vienu iedzīvotāju ierindojas otrajā vietā Eiropā, rudzu maizes ēšanas tradīcijas Latvijā izzūd. Ja 20. gadsimta sākumā Latvijā rudzus audzēja 350 000 hektāru platībā, deviņdesmito gadu sākumā ar rudziem tika apsēti vairs aptuveni 85 00 hektāru, bet pēdējos gadus tikai apmēram 33 000 hektāru.

Lai veicinātu rudzu maizes saglabāšanu nākamajām paaudzēm, nozares biedrības un uzņēmēji vienojas par konkrētām aktivitātēm rudzu maizes saglabāšanā, un parakstīs sadarbības memorandu par kopīgu iniciatīvu veicināt rudzu maizes ēšanas tradīciju saglabāšanu. Memorandam aicināti pievienoties arī citi.

Tāpat pasākumā tiks prezentēts arī pētījums “Kāds ir rudzu maizes ēdāja profils Latvijā”, kurā apkopoti pētījumu centra SKDS veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.

Diskusijā piedalīsies “Hanzas maiznīcas” valdes loceklis un vadītājs Uģis Mihņevičs, ZM valsts sekretāra vietniece Rigonda Krieviņa, ZM Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja vietnieks Gints Lanka, ZM Starptautisko lietu nodaļas vecākais referents Arvīds Krivens, Latvijas Maiznieku biedrības izpilddirektore Gunta Duka, AS “Rīgas dzirnavnieks” direktore Anita Skudra, kā arī biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis un zemnieku saimniecības “Lojas” saimnieks Mareks Bērziņš.

Pasākums notiks plkst.11 kafejnīcā “NicePlace”, Kr. Barona ielā 21A, Rīgā.

Jau ziņots, ka “Hanzas maiznīcas” sākusi sociālu iniciatīvu “100 rudzu maizes šķēles līdz Latvijas simtgadei”, kuras dalībnieki aicināti līdz Latvijas simtgadei apēst 100 šķēles rudzu maizes, tādā veidā veicinot rupjmaizes ēšanas tradīciju saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Iniciatīvas mērķis ir veicināt rudzu maizes ēšanas tradīcijas Latvijā.

“Hanzas maiznīcas” īpašnieks ir Somijas uzņēmums “Vaasan Oy”, kurš kopš 2015. gada jūnija ir kļuvis par starptautiskā Zviedrijas koncerna “Lantmännen ek. för” sastāvdaļu.

LA.lv