Laukos
Graudkopība

Speciālisti iesaka lauksaimniekiem vērot augu attīstību un izmantot īpašos līdzekļus0

Foto – Shutterstock

Ja karstuma dēļ zaudēto ziemāju ražu vairs neatgūt, tad vasarājus, rūpīgi saimniekojot, var vēl saglābt, uzskata SIA “Baltic Agro” speciālisti, iesakot lauksaimniekiem vērot, kā mainās augu attīstība pēc lietus, kā arī pielietot speciālos lauksaimniecības līdzekļus.

“Ziemājus miglot pret kaitēkļiem jau ir par vēlu. Tāpēc iesakām sekot līdzi tam, kas ir izmainījies augu attīstībā pēc lietus, piemēram, vai nesadīgušie vasarāji tomēr saņemsies un dos ražu. Savukārt vasarājus, kurus pārņēmušas laputis, noteikti iesakām miglot. Pašlaik saņemam satraucošas ziņas no saimniekiem, ka pupām sāk rasties slimības, tādēļ tām nepieciešama miglošana ar fungicīdu, bet kartupeļus šogad ir jāmiglo pret kukaiņiem, kolorādo vabolēm un miltrasu,’norāda uzņēmuma Jelgavas servisa centra vadītājs Egils Sviķis.

Pret krustziežu spīduļiem, kas parādījušies vasaras rapšu sējumos, speciālists iesaka vispirms izvērtēt kaitēkļu iespējamos postījumus. “Ja krustziežu spīduļu ir daudz un katrā augā, tad labākais risinājums ir lietot kādu no sistēmas iedarbības insekticīdiem,” tā Sviķis.

Viņš arī norāda, ka šogad nebūs augsts ražas potenciāls un zemnieki to sapratuši visos Latvijas reģionos. Galvenie iemesli – sliktā ziemošana un pēc tam ilgstošs sausums. “Rudens ir laiks, kad iespējams šīs lietas koriģēt. Svarīgi veikt augsnes ielabošanas darbus, jo šī sezona lauksaimniekiem tieši norādīja uz augsnes struktūras, auglības un apstrādes problēmām dažādu klimatisko stresu ietekmē. Šis gads parāda – vislielākie ražas zudumi ir nabadzīgās augsnēs ar nepietiekamu barības vielu nodrošinājumu,” uzsver “Baltic Agro” speciālists.

Pašlaik gatavojoties ziemāju sējai, būtiskākās lietas, kas nodarbina lauksaimnieku prātus ir tehnikas sagatavošana ražas novākšanai, nezāļu ierobežošana, augsnes sagatavošanas darbi, kvalitatīva sēklas materiāla sagādāšana un minerālmēslu iegāde, kā arī augsnes ielabošanas, kaļķošanas darbi.

SIA “Baltic Agro” Latvijas tirgū strādā kopš 1994. gada un ir viens no vadošajiem uzņēmumiem Latvijā, kas tirgū piedāvā augstvērtīgu sēklu materiālu, minerālmēslus, augu aizsardzības līdzekļus, kvalitatīvu lopbarību, lauksaimniecības tehniku, tehnoloģijas, kā arī konsultāciju un pakalpojumu klāstu.

LA.lv