Laukos

Kāda ir labākā spēkbarība vistām? Atbild eksperts0

Foto – Valdis Semjonovs

Kādu spēkbarību labāk izēdināt vistām – sausu vai samitrinātu? SKAIDRĪTE BROCĒNU NOVADĀ

LLU Agrobiotehnoloģijas institūta vadošā pētniece Aiga Trūpa akcentē – putnu ēdināšanai jāpievērš sevišķa uzmanība, jo no barības sastāva atkarīgs olu daudzums un to kvalitāte. Barībai jābūt pilnvērtīgai, vispusīgai un pietiekamā daudzumā.

Putnkopji savās saimniecībās var izmantot dažādus vistu ēdināšanas veidus. Ātrākais un ērtākais – iegādāties sauso pilnvērtīgo barību no lopbarības ražošanas uzņēmuma. Pilnvērtīga barība nodrošina visas putnam nepieciešamās barības vielas pareizos daudzumos un attiecībās, apmierina putna vajadzības pēc barības un fizioloģiski aktīvām vielām atbilstīgi tā sugai, vecumam un produktivitātei.

Piemājas saimniecībās arī var izmantot mitro ēdināšanu – gatavot irdenu barības maisījumu, kura sastāvā ietilpst spēkbarība, zaļbarība, sakņaugi, kartupeļi, piena pārstrādes blakusprodukti un citi barības līdzekļi. Cits variants ir kombinētais ēdināšanas tips: sausais un mitrinātais maisījums 1–2 reizes diennaktī, kur 1/3 no graudu barības dod no rīta un 2/3  – vakarā. Regulāri jāievēro rūpīga barības, ūdens siļu un pārējā inventāra tīrība.

Pieaugušas vistas labprātāk ēd vidēja un rupja maluma spēkbarību (1–5 mm diametra granulas).

Nedrīkst mājputniem izēdināt ilgi uzglabātu, pelējušu, sakarsušu vai kā citādi bojātu barību. Salīdzinot ar miltveida spēkbarību, granulēta un ekstrudēta spēkbarība ir vieglāk transportējama, ilgāk uzglabājama, nenotraipa barības sili, putniem nav iespējas izlasīt atsevišķus graudus, atstājot citas barības sastāvdaļas neskartas, labāk sagremojas un uzsūcas putna organismā.

LA.lv