Dārzeņi un augļi, Dārzeņkopība

Steidz novākt graudus; kartupeļu talkas stipri kavējas

Kartupeļu ražu masveidā joprojām nevāc, un, visticamāk, ražas masveida novākšana novēlosies līdz pat septembra vidum, kas ir divas nedēļas vēlāk nekā parasti, atzina Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Viņa teica, lai gan ir septembris, kartupeļu ražas masveida novākšana nav sākusies, kas ir neierasti septembra pirmajai nedēļai. “Sēklas kartupeļi tiek novākti, bet pārstrādes vai pārtikas kartupeļu masveida novākšana nav sākusies. Tas nav īsti labi, jo mēs nezinām, kāds laiks būs vēlāk,” sacīja Kraukle. Rokot kartupeļus gaisa temperatūrā, kas zemāka par desmit grādiem, tie tiek traumēti un sliktāk uzglabājas.

Kraukla arī akcentēja, ka šogad kartupeļu masveida ražas novākšana ir novēlojusies nenovāktās graudu ražas dēļ.

“Cilvēki gaida, kad varēs kult graudus – tos steidz novākt pirmos. Ir tik liels mitrums, ka graudus nevar kult un kaltēt, līdz ar to kartupeļi paliek vēlākam laikam,” teica Kraukle.

Viņa arī piebilda, ka pagaidām ražas novākšanas aizkavēšanās neietekmē kartupeļu kvalitāti, izņemot reģionus, piemēram, Latgalē, kur kartupeļi ilgstoši mirka ūdenī. “Tur [plūdu skartajos laukos], viennozīmīgi, kartupeļu audzētājiem būs ļoti zaudējumi,” viņa sacīja.

Arī kartupeļu cenas šogad ir pāragri prognozēt, teica Kraukle. “Pārtikas kartupeļu cenas ietekmē ievestie kartupeļi, respektīvi, cenas Polijā. Tomēr,ja kopumā valstī tiks izaudzēts mazāk kartupeļu, būtu loģiski domāt, ka cenas kāps. Vasarā cenas gan bija salīdzinoši zemas,” teica Kraukle.

Pievienot komentāru