Piens, Veikalā un tirgū

Latvijā sviesta cena joprojām neadekvāti augsta

Lai gan Eiropas Savienībā (ES) sviesta cenas sāka pazemināties jau septembrī, Latvijā sviesta cena oktobrī bija par 87% augstāka nekā pirms gada, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Ministrijā norādīja, ka ES sviesta cenas sāka samazināties septembrī, bet īpaši straujš kritums bija oktobrī un novembrī. Novembra vidū sviesta cena ES bija vidēji 5,3 eiro par vienu kilogramu, kas ir par 28% vairāk nekā pirms gada.

Savukārt Latvijā, pretēji tendencēm ES, sviesta cena turpināja pieaugt, oktobrī sasniedzot vidēji 5,89 eiro par vienu kilogramu, kas ir par 87% vairāk nekā pirms gada.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati arī liecina, ka Latvijā šogad desmit mēnešos piena iepirkums pieauga par 1% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn.

Jau ziņots, ka šogad vasarā strauji palielinājušās piena produktu un sevišķi – sviesta cenas. Pēc Konkurences padomes (KP) secinājumiem, sviesta cenas apmēru nosaka globālās tendences, pašizmaksas palielināšanās pārstrādes procesā izejvielu ierobežotās pieejamības dēļ, kā arī mazumtirgotāju uzcenojums.

Agroresursu un ekonomikas institūta aplēses liecina, ka 2017.gada trešajā ceturksnī lielākais cenu pieaugums – par 23% – bija sviestam ar tauku saturu 82-82,5% – no 8,27 eiro kilogramā līdz 10,16 eiro kilogramā. Institūtā norādīja, ka daļēji cenu kāpumu izsauca piena tauku cenas pieaugums pasaules tirgos, bet daļēji – Latvijā saceltā ažiotāža.

5 Komentāri

  1. Tiešām tikai sviesta cena?? Mums viss ir neadekvāti dārgs salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm vai Rietumeiropu. Kopš darba dēļ bieži dodos komandējumos, LV veikalus apeju ar līkumu – ne izskata, ne kvalitātes, tikai lieli cipari uz cenu zīmēm.

  2. Tādi raksti vēl vairāk sāasina nestabilitāti. Vai tiešām ar mūsu “lielajām” algām un pensijām ir jālieto tikai tauku maisījumi? Vai tad es, ar 50gadu darba stāžu, nebūtu cienīgs nopirkt kaut vienu paciņu sviesta mēnesī, lai pēc tam maciņa stūrī nemeklētu “kapeiciņas” maizītei! Bet paši jau gribējām… kaut pastalās, bet brīvi! Brīvi no visa – sviesta, gaļas, desas, normāla apģērba gabala(ne ķīniešu)… Lūk tada ir tā “brīvība” un to mēs esam pelnījuši!

  3. Es, latvietis būdams, gan teiktu, ka cenas ir NESAMĒRĪGI, NEATBILSTOŠI augstas. Bet piemums jau latviešu valoda nav cieņā, ar riebīgo krievu valodu jākaro. Valodas sargi, beidziet sust!!!

Pievienot komentāru