Laukos
Piensaimniecība

Sviesta cena pamazām normalizējas0

Foto-Shutterstock

Sviesta cena Latvijā janvārī bija 5480 eiro par vienu tonnu, kas ir 7% samazinājums salīdzinājumā ar pagājušā gada decembri, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Tikmēr salīdzinājumā ar 2017.gada janvārī sviesta cena Latvijā šā gada pirmajā mēnesī bija par 27% augstāka. Arī Eiropas Savienībā (ES) sviesta cena janvārī līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos turpināja pazemināties – līdz 4455 eiro tonnā, kas ir par 5% vairāk nekā pirms gada. Februāra vidējā sviesta cena ES mēneša laikā atkal nedaudz pieaugusi – līdz 4630 eiro tonnā.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati liecina, ka gan Latvijā, gan ES janvārī turpināja pazemināties arī vājpiena pulvera cena, februāra beigās ES vidēji sasniedzot 1370 eiro tonnā, kas ir par 29% mazāk nekā pirms gada un par 20% mazāk nekā intervences cena.

ES piena produktu eksporta rādītāji 2017.gadā turpināja saglabāties pozitīvi, pieaugot piena pulveru, siera un atsevišķu citu produktu eksportam. Visvairāk – par 36% – audzis vājpiena pulvera eksports. Tikmēr sviesta eksports bijis zemāks nekā 2016.gadā.

Jau ziņots, ka pagājušā gada vasarā strauji palielinājās piena produktu un sevišķi – sviesta cenas. Pēc Konkurences padomes (KP) secinājumiem, sviesta cenas apmēru nosaka globālās tendences, pašizmaksas palielināšanās pārstrādes procesā izejvielu ierobežotās pieejamības dēļ, kā arī mazumtirgotāju uzcenojums.

Agroresursu un ekonomikas institūta aplēses liecina, ka 2017.gada trešajā ceturksnī lielākais cenu pieaugums – par 23% – bija sviestam ar tauku saturu 82-82,5% – no 8,27 eiro kilogramā līdz 10,16 eiro kilogramā. Institūtā norādīja, ka daļēji cenu kāpumu izsauca piena tauku cenas pieaugums pasaules tirgos, bet daļēji – Latvijā saceltā ažiotāža.

Kamēr ES sviesta cenas sāka pazemināties jau pagājušā gada septembrī, Latvijā sviesta cena, pretēji tendencēm ES, pagājušā gada pēdējos mēnešos turpināja pieaugt un, piemēram, pērn novembrī sasniedza 589 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 51% vairāk nekā pirms gada.

LA.lv