Laukos
Gaļa un zivis

Kā noteikt zoslēnu dzimumu? Atbild eksperts0

Foto: Hysteria/SHUTTERTSTOCK

Jautājums. Kā atšķirt jaunputnus rudenī – zosu tēviņus no mātītēm? GUNA

Grūti noteikt dzimumu

Veterinārārste Dace Kaula teic, ka maziem zoslēniem noteikt dzimumu ir gandrīz neiespējami, jo mazuļi izskatās vienādi. Vienīgais, kā to var precīzi izdarīt, ir atrast dzimumlocekli. Zosi nogulda uz muguras, paliec putna asti atpakaļ un ar pirkstiem paver vaļā kloāku. Tēviņam izvirzīsies dzimumloceklis. Tiesa, mazajiem zoslēniem tas būs ļoti neliels, vieglāk noteikt dzimumu būs pieaugušiem putniem.

Zemnieku saimniecības “Krākavas-2” saimnieks Jānis Lapsiņš uzskaita arī ārējās pazīmes, pēc kurām zosīm var atšķirt dzimumu: “Triju četru mēnešu vecumā tēviņiem notiek izmaiņas balsī – tā kļūst metāliska, spalga. Putni ir smagāki, druknāki, ar garāku kaklu nekā mātītēm.”

Uzticami pāra attiecībās

Oktobrī, novembrī, kad pavasarī izperētie zoslēni sasnieguši 5–6 mēnešu vecumu, vaislai atlasa tikai lielākos, spēcīgākos, veselīgākos jaunputnus. Nākamā gada pavasarī tie būs pilnībā attīstījušies.

“Parasti trim zosu mātītēm atstāj vienu tēviņu, bet tas var radīt problēmas. Nereti vīriešu kārtas pārstāvji veido ģimeni un par pārējām mātītēm nemaz neinteresējas. Manā mājputnu ganāmpulkā radušās diezgan daudz ģimeņu, kas līdzīgi kā gulbji dzīvo kā pāris,” stāsta Jānis Lapsiņš.

LA.lv